Кожен хлопчик чи дівчинка, не залежно від того, дошкільня це чи вже підліток, стрімко розвивається фізично й інтелектуально та формується як особистість.
Психологічні проблеми на цьому шляху є явищем нормальним. Адже довколишній світ, в тому числі соціальне оточення дитини, далеке від досконалості, тому негативні емоції та різні переживання вашої доньки чи сина, що підростає, є неминучими.
Ця стаття розповість, як зрозуміти, чи потрібен дитині психолог, в яких випадках є доцільним звернення в Києві до даного фахівця. Текст містить актуальну інформацію для батьків, яку їм варто взяти до уваги під час виховання свого чада.
Хто такий дитячий психолог?
Такого спеціаліста можна назвати лікарем психологічно-емоційної аури дітей, що виявляє та усуває різноманітні порушення внутрішнього світу маленьких особистостей.
Він допомагає своїм юним пацієнтам подолати труднощі комунікативного характеру, впорюватися зі страхами й тривогами та невротичними проявами.
У сучасному світі часто підставою для звернення до відповідного фахівця стає гіперактивність дитини чи інші специфічні особливості поведінки, яку можна назвати не цілком адекватною.
Наразі вже мало хто задається питанням, навіщо потрібен дитячий психолог. Звернення до людини такої популярної професії стало ледве чи не трендом. Нерідко надмірно турботливі батьки записуються на прийом до даного спеціаліста, помічаючи проблему навіть там, де вона по факту відсутня.
Таких мам й тат до глибини душі хвилює буквально все. Вони переймаються як захопленням їхнього малюка чи вже школяра комп’ютерними іграми й сучасними гаджетами взагалі, так і найменшими його конфліктами з однолітками на ігровому майданчику, в дитсадку чи навчальному закладі.
У яких випадках бажана допомога психолога, а коли вона є для дитини вкрай необхідною, розповідається далі.
Найвагоміші причини для відвідування дитячого психолога
Консультація цього професіонала в місті Київ та сеанси спілкування дитини з ним потрібні у багатьох, наведених нижче ситуаціях.
- Постійна та здебільшого необґрунтована капризність. Таке явище, що демонструє ознаки емоційної нестабільності, є характерним як для малят віком 1 та 3 років, так і першокласників та навіть підлітків. У ці періоди є ризик вікових криз.
- Замкненість та надмірна сором’язливість. Дітям із відповідними рисами вдачі вкрай складно адаптуватися в дитячому садку чи школі. Вони не здатні йти на контакт з однолітками, відверто не бажають брати участь у спільних справах та іграх. Це один із тих випадків, коли потрібен дитячий психолог, який навчить малюка спілкуватися та почуватися в соціумі впевнено.
- Стресові стани, зумовлені тим, що дитина стала очевидцем якихсь трагічних подій чи сімейних драм. До таких ситуацій можна віднести розлучення батьків, часті сварки в родині, смерть близької людини або переїзд. У сучасних реаліях нервозність викликають також звуки вибухів та новини ЗМІ про обстріли й факти загибелі людей, до яких найбільш вразливими є діти.
- Раптові зміни поведінки у підлітків. Проявляються вони в нетиповій реакції на зовнішні психологічні подразники. Спричинені відповідні явища можуть бути негативним впливом однолітків або шкідливими звичками, що викликають або вже викликали залежність.
- Часті напади агресії. Якщо дівчинка чи хлопчик постійно сердиться на всіх, демонстративно ламає іграшки, прагне ображати оточуючих, заподіювати їм фізичний та моральний біль – це ситуація, коли з дитиною потрібно звертатися до психолога в столиці й інших українських містах. Лише допомога фахівця не дозволить такій агресивній поведінці закріпитися.
Також підставою для звернення до відповідного спеціаліста є різного роду сильні, панічні страхи дитини. Діти можуть боятися залишатися наодинці в кімнаті, відчувати страх перед темрявою, голосними звуками, незнайомими людьми, комахами чи тваринами. Такі особливості психіки характерні для особливо чутливих та вразливих юних особистостей.
Симптоматика, що повинна насторожити
Можна виділити декілька груп ознак поведінки дитини та її станів, які є приводом для психологічної консультації спеціаліста:
- апатія й повна байдужість стосовно соціального, природного й предметного оточення;
- постійні прояви агресії, дратівливості, жорстокості й злості (малюк може кусатися, штовхатися, кидати в інших різні речі);
- пригніченість, депресія та сум;
- підвищена тривожність та нервозність, часті страхи;
- завищений або занижений рівень самооцінки;
- безсоння й надмірна фізична активність;
- істерики, що відбуваються часто, регулярно і тривають довго;
- появи нав’язливих рухів – у такому випадку дитина може постійно гризти нігті, розхитуватися всім тілом або ногами, скреготати зубами, часто кліпати очима тощо.
Значним психічним відхиленням, від якого здатен позбавити маленького пацієнта професіонал, вважається також селфарм – умисне нанесення власному тілу фізичних ушкоджень.
Наведений вище перелік – орієнтовна відповідь на питання, як зрозуміти, що дитині треба до психолога.
Крім того, підставою для допомоги такого спеціаліста є схильність дітлахів до обману та крадіжок, зловживання комп’ютерними іграми й соціальними мережами, труднощі в навчанні та вади мовлення, зокрема, заїкання.
Що варто знати про сеанси дитячого психолога?
Кваліфікований фахівець спілкується зі своїми юними клієнтами в максимально комфортній обстановці. У його кабінеті панує позитивна та спокійна, сприятлива для довірливих розмов атмосфера.
Уже під час першої зустрічі дитячого психолога у Києві з малюком чи підлітком цей спеціаліст виявляє наявну проблему.
Для виконання даного пошукового завдання такі професіонали використовують різну ефективну методику, від ігрової терапії до пісочної терапії й арт-терапії.
Найчастіше сеанси психологічної допомоги є індивідуальними, проте не виключається можливість їх групового проведення.
Якщо психолог працює з дітлахами наймолодшого віку, яким ще не виповнилося 3-х років, він обов’язково досліджує рівень практичних навичок малечі, особливості їх сенсомоторного розвитку та емоційного.
Якщо ви мешкаєте в столиці чи Київській області, знайти такого кваліфікованого фахівця з досвідом можна На сайті багатопрофільного медичного центру «Дитина».