Кількість музейних закладів різноманітного профілю в нашій державі злічується тисячами, а в столиці їх близько сотні.
Ця стаття розповість про Національний художній музей України в Києві, що зберігає та експонує рекордну кількість цінних творів образотворчого мистецтва та проводить багато заходів, в тому числі оригінальних виставкових проектів. Він завжди приваблював численних відвідувачів, киян та туристів, багатством колекцій, які не залишають байдужими навіть тих людей, що в буденному житті живописом та іншими художньо-мистецькими жанрами цікавляться мало.
У пропонованому тексті містяться відповіді на актуальні питання щодо історичного минулого даного закладу всеукраїнського значення, особливостей фонду та найбільш важливих віх його колишнього й сучасного життя.
Хто заснував Український національний музей та коли?
Фундатором цього нині найбільш репрезентованого зібрання творів вітчизняного мистецтва в світовому масштабі стала ініціативна група, до якої увійшли меценати-підприємці та представники інтелігенції.
Відомо, що участь у створенні першого зібрання експонатів взяло багато впливових істориків та промисловців. У їх числі – Микола Біляшівський та Вікентій Хвойко. Вагомий внесок у цю справу зробило славнозвісне подружжя Терещенків, що пожертвувало на дану інституцію 100 тисяч (аналогічна суму на неї була виділена з бюджету держави загалом).
А Богданом Івановичем Ханенком була передана до новостворюваного музею особиста археологічна колекція, що налічувала понад 3 тисячі одиниць.
Так, спільними зусиллями був створений художній музей України, історія якого розпочалася 21 вересня 1897 року. Саме в цей день відбулась церемонія, під час якої урочисто заклали перший камінь закладу.
Автором проекту споруди музею став архітектор Петро Бойцов. Цей зодчий обрав для відповідної будівлі елегантний та пафосний неокласичний стиль. Пізніше дана розробка була доопрацьована його київським колегою Владиславом Городецьким. Цей же фахівець взяв на себе керівництво будівельними роботами.
Вишуканий скульптурний декор фасаду виконала майстриня Еліо Саля.
У серпні 1899 року, ще до завершення будівництва цього архітектурного об’єкта, в ньому відбулася перша виставка, приурочена ІХ Всеросійському археологічному з’їзду. А офіційне відкриття даного закладу, що на той час отримав назву Київського художньо-промислового та наукового музею, відбулося більш ніж п’ятьма роками пізніше – в 1904 році 30 грудня.
Що є в художньому музеї України?
Зібрання цього столичного закладу включає понад 40 тисяч предметів мистецтва, кожен із яких по-своєму унікальний.
Ці шедеври здебільшого представляють такі жанри як графіка, живопис та скульптура. Експозиція займає два поверхи та поділяється на три хронологічних розділи, присвячені відповідно стародавньому мистецтву, творчій художній діяльності епохи ХІХ та її розвитку впродовж останніх двох століть.
Гордістю закладу є одне з найбагатших в країні зібрання ікон. Вік найціннішого експоната колекції іконопису, образу «Святий Георгій з житієм», за оцінкою науковців, налічує 9 століть. Раніше цей унікальний витвір іконопису знаходився у Візантії.
Іншими перлинами даного відділу музею є ікони XIV-XVI століть. Це створені галицькими іконописцями твори «Юрій Змієборець» та «Страсті Христові», а також робота луцького художника «Богоматір Одигітрія Волинська».
Рідкісними старовинними експонатами є Березнянський іконостас, ікони «Вхід до Єрусалиму» й «Різдво Христове».
Відділ мистецтва періоду ХІХ – початку ХХ століть представлений полотнами відомих українських майстрів портретного жанру. Тут можна побачити портрети, написані Д.Левицьким, В.Боровиковським та Тарасом Шевченком.
Серед творів сучасного та минулого століття, що експонуються в цьому музейному закладі, варто назвати роботи живописців Тетяни Яблонської, Федора Кричевського, Миколи Самокиша й Алли Горської. Заслуговують на увагу відвідувачів і скульптури, виконані Олександром Архипенком.
Авторами картин, які увійшли до відповідного музейного фонду, є М. Врубель, В.Тропінін, М. Мурашка, М.Пимоненко, І.Рєпін та багато інших всесвітньо відомих художників.
Тут знаходяться роботи фундатора супрематизму Казимира Малевича та графічні полотна, виконані Яковом Гніздовським.
Національний художній музей України: цікаві факти
Можна навести чимало дивовижних відомостей про цей історично-культурний заклад світового рівня.
- За всю свою історію існування, що перевищує 120 років, назва даної інституції змінювалася 12 разів. Ці зміни так чи інакше торкалися корекції профілю, експозиційної концепції закладу та мали безпосереднє відношення до культурних пріоритетів держави того чи іншого часового періоду.
- Останнє найменування, що стало свідченням його статусу провідного зібрання творів українського образотворчого мистецтва, музей отримав вже за часів Незалежної України, в 1994 році.
- Всупереч численним бурхливим громадським та політичним подіям, що відбувалися в столиці, цей музейний заклад ніколи не припиняв роботи.
- Чимало полотен, нині виставлених у цьому осередку мистецтва, раніше знаходилися в аналогічних інституціях різних країн Європи й Америки, зокрема, у Франції, Канаді й Сполучених Штатах.
- Колекція даного художнього музею, що націлений на розвиток, продовжує рости з року в рік і в наш час.
- Скульптурні зображення величних левів, які стрічають відвідувачів на вході в даний об’єкт, є найбільшими скульптурами «котячих» на всіх території нашої держави.
- Фотозйомка в стінах цієї локації зі спалахом та з комерційною метою заборонена, тому краще під час візиту до неї уважно розглянути кожен експонат.
- На фоні таких масштабних європейських інституцій як Прадо та Лувр, національний художній музей України виглядає не особливо великим.
- У період з початку повномасштабного вторгнення NAMU пропонує відвідувачам програму з багатьма заходами різноманітної специфіки – він є місцем проведення зустрічей з талановитими митцями, наукових конференцій, популярних нині воркшопів та онлайн-квестів різноманітної тематики.
- Увагу приділяє головний художній музей України і прилученню до мистецтва наших юних співвітчизників. Для дітей тут постійно організовуються дискусії та круглі столи, майстер-класи та лекторії.
Екскурсії тут проводилися як групові, так і індивідуальні. Гіди вільно володіють багатьма іноземними мовами, в тому числі англійською, французькою й польською.
Національний художній музей України: графік роботи та інша інформація, актуальна для туристів
Відкрита для відвідувачів ця інституція щодня, крім понеділка й вівторка. У середу, четвер та неділю вона працює з 10.00 до 18.00, у п’ятницю – з 12.00 до 20.00, а в суботу – з 11.00 до 19.00.
Адреса даної локації, що розташовується в центрі столиці, неподалік пам’ятника Валерію Лобановському та стадіону «Динамо», вулиця Грушевського, 6.
Громадським транспортом сюди можна дістатися на метро. Виходити слід на станції «Майдан Незалежності». Далі необхідно пройтися Хрещатиком до Європейського майдану й націй площі звернути на вулицю Грушевського.
З центрального Київського вокзалу сюди ходять автобусні маршрути № 24 та № 62. Вийти треба на Європейській площі.
Національний художній музей України, ціна вхідних квитків до якого складає від 100 (пільговий) до 150 гривень (повний), припиняє продаж їх за годину до закриття закладу.
Вартість заходів музейного лекторію становить відповідно 150 або 250 гривень.
За участь у майстер-класах, залежно від специфіки цих заходів, потрібно сплатити від 100 до 200 гривень.
Для військових вхід до музею вільний.
Екскурсійне обслуговування наразі в інституції не проводиться, а постійна експозиція з метою захисту на час війни перевезена в інше, безпечне місце. Контактні телефони цієї інституції – +380 44 278 13 57 та +380 44 278 74 54.
Більше актуальної інформації про Туризм в Києві читайте на нашому порталі.