Найглибша і найбільша у світі китайська підземна лабораторія, побудована на глибині 2400 метрів глибоко під горою Цзіньпін у південно-західній провінції Сичуань, розпочала свою роботу з пошуку та дослідження темної матерії.
Це може стати серйозним поштовхом у дослідженнях цієї сфери, адже лабораторія відкриє для вчених нові межі глибокоземних експериментів та умови тестування.
Китайська підземна лабораторія: науково-дослідницький центр світового рівня
Як повідомляють державні ЗМІ, перший етап будівництва лабораторії Jinping був завершений у 2010 році. У той час обсяг приміщення становив всього 4000 м3. Другий етап розпочався у 2020 році завдяки спільній праці Університету Цінхуа та державної компанії Yalong River Hydropower Development Company- тоді зал розширився до приблизно 120 басейнів олімпійських розмірів. Загалом на запуск такого мегаоб’єкта знадобилося 3 роки масштабної модернізації та розширення.
Розташована на величезній глибині, яка блокує більшість космічних променів, лабораторія вважається ідеальним «надчистим» місцем для вчених для виявлення темної матерії, невидимої речовини, яка, як вважають, становить щонайменше чверть Всесвіту.
Завдяки своєму об’єму 300 000 кубічних метрів (79,3 мільйона), що дорівнює близько 120 плавальних басейнів олімпійського розміру, підземна лабораторія в Китаї стала найбільшою та найглибшою у світі, майже вдвічі більше, ніж Національна лабораторія Гран-Сассо в Італії.
У лабораторії працюють команди фізиків, астрофізиків, космологів, геологів і медиків.
Китайська підземна лабораторія була піддана лише крихітному потоку космічних променів, що дорівнює одній стомільйонній частині потоку космічних променів на поверхні Землі, пропонуючи ультрачистий простір для вчених шукати темну матерію.
Інші умови в лабораторії, включаючи надзвичайно низьку радіацію навколишнього середовища та концентрацію природного радіоактивного газу радону, також покращать виявлення темної матерії.
Повідомляється, що лабораторія також підтримуватиме міждисциплінарні дослідження, такі як фізика елементарних частинок, ядерна астрофізика, космологія, науки про життя та механіка гірських порід.
Більше про технологічні досягнення України та світу – в розділі “ІТ та Технології“.