Стародавнє місто Богуслав є одним з найстаріших населених пунктів України. Перша згадка про нього датується 1195 роком. Тоді місто мало оборонну роль – фортеця була захисною спорудою від половців, які на той час становили загрозу місцем жителям. Саме місто знаходиться на березі річки Рось, в мальовничому краї лісів та водойм. Неймовірно гарні краєвиди, велична історія регіону, велика кількість цікавих пам’яток вражають туристів та залишають теплі спогади про перебування в місті.
Чим славиться Богуслав?
Богуслав заснував князь Ярослав Мудрий в 1032 році. То скільки років Богуславу від початку його заснування? За 992 роки свого існування місто пережило чимало потрясінь, занепаду та культурних піднесень. Він кілька разів був спалений та відбудований, але наразі міцно вкоренився на березі річки Рось.
Зі здобуттям Магдебурзького права у 1620 році, Богуслав став осередком гончарства та ткацтва. Тут відкривались фабрики, зокрема суконні, які створювали тисячі унікальних рушників, скатертин та штор. Візерунки на рушниках та крашанках були вишуканими – вони і є символами України та духовної спадщини нації.
В місті народилося багато видатних діячів. Найвідомішим є знаменитий художник Іван Сошенко, який був близьким другом Тараса Шевченка. До Богуслава приїздила за творчим натхненням українська письменниця Марко Вовчок. В Богуславі у молоді роки вчителював український митець Іван Нечуй-Левицький. Всі вони прославляли місто в своїх творах та мемуарах.
Богуслав є перлиною Київщини, оскільки місто поєднує в собі величну історію, мальовничі куточки та сучасні забудови. Овіяне легендами та переказами, воно становить науково-пізнавальний інтерес серед відвідувачів, адже є популярним туристичним напрямком, куди з’їжджаються шукачі пригод з різних куточків України.
Богуслав що подивитись?
Культурні пам’ятки Богуслава представлені великою кількостю церков, храмів, монастирів, музеїв, пам’ятників, будівель в стилі класичного та модерного стилю архітектури. Окрім цього, місто звідусіль оточене красивими ландшафтами, лісами та ріками, що приваблює туристів.
Музей історії Богуславщини
Важливий культурний заклад, який розміщений у двоповерховому будинку колишньої міністерської школи. Музей відкрито в 1907 році, із цього часу він став улюбленим місцем тогочасної еліти. Будівля становить особливий інтерес для археологів та юних дослідників історії рідного краю, адже тут зібрано цікаві об’єкти епохи палеоліту, знаряддя праці скіфів та слов’ян, прикрас часів Київської Русі, козацьких листів, фотографій та актів періоду Української революції.
Таким чином, експозиція охоплює різні за тематикою пам’ятки від початку існування людства аж до XX століття. Відвідувачі мають змогу ознайомитися із віруваннями, звичаями, стилем життя місцевих мешканців, а також з народними ремеслами, які розвивалися на території Богуславщини.
- Знаходиться на вулиці Тараса Шевченка, 36.
- Працює з вівторка по неділю із 09:00 – 16:00. Вхід для дорослих коштує 30 гривень, для дітей – 15, а екскурсія – 200 гривень.
- Телефон: +380 97 886 8178.
Музей декоративно-ужиткового мистецтва
Музей є важливим історичним осередком Богуслава. Він знаходиться в найдавнішій будівлі міста. Ця двоповерхова велика споруда була збудована для єврейської релігійної школи. В 1940-х роках XX століття тут розміщувалося гестапо, а згодом за сприянням радянської влади архів комсомольської слави. Проте музей не втратив свого шарму та привабливості для відвідувачів.
Музей є місцем, де зібрано найкращі зразки робіт гончарства та художнього ткацтва. Улюбленим експонатом серед відвідувачів є рушник довжиною 105 метрів, яким є найдовшим в Україні. Окрім цього, тут розміщено ще багато виробів з глини, меблів, сорочок, килимів різних історичних часів. Музей часто проводить виставки, майстер-класи, освітні заходи, призначені для ознайомлення гостей з українським мистецтвом.
- Адреса: вулиця Тараса Шевченка, 35.
- Працює щоденно за винятком понеділка з 09:00 – 16:00. Вартість входу для дорослих складає 30 гривень, для дітей – 15, а екскурсійний супровід обійдеться в 200 гривень.
- Телефон: +380 4563 51475; +380 97 346 6223.
Будинок Покраса
Споруда являє собою будинок купця Покраса, що розташований в центрі Богуслава. Збудований в 1887 році, на той час це була найвишуканіша будівля в місті. Власник будинку був заможною людиною, власником сукняної фабрики. Тож споруду було зведено в найкращому вигляді, що помітно з оздоблення фасаду, оформлення вікон та дверей.
Станом на сьогодні тут знаходиться Богуславська міська рада. У сквері біля будинку розміщений пам’ятник князю Ярославу Мудрому. Ця величезна бронзова скульптура висотою 2,5 метрів є окрасою парку та символом міста.
- Адреса: вулиця Тараса Шевченка, 40.
- Телефон: +380 4561 51 173.
Свято-Миколаївський монастир
Завдяки вдалому розташуванню, монастир є популярною локацією серед туристів. Історія пам’ятки сягає корінням у давнину. Спочатку він був заснований під Таращею, але під час навали монголів його перенесли у Богуслав. Монастир кілька разів намагались опанувати уніати, але все ж таки йому повернули православ’я. У різні часи при ньому функціонувало повітове училище, притулок для поранених та дитячий будинок.
Попри несприятливі історичні обставини та перепони, монастир зумів зберегти свою ідентичність та досі виконує свої функції. Окрім богослужінь, тут відкрито притулок для духовного відновлення українських бійців. Біля монастиря розміщене невелике джерелою з цілющою водою, а також гора, з якої відкривається чудовий краєвид на весь Богуслав та околиці.
- Знаходиться на вулиці Озерній, 35.
- Працює з 07:00 по 19:00 з понелідка по суботу, а в неділю з 09:00 по 19:00.
- Телефон: +380 4461 55 605.
Богуслав, як і всі міста України, має свій символ. Це пам’ятник героїні українського епосу Марусі Богуславці, який височіть над річкою Рось в центральній частині містечка. Маруся є визволителькою краю та його мешканців, адже будучи бранкою турецького паші, вона мала неабиякий розум та організувала втечу семистам невільникам – козакам. Монумент встановила місцевий скульптор Марія Короткевич на місці Покровської церкви на вулиці Івана Франка.
Відпочинок Богуслав
Богуслав відомий не лише знаменитою культурною спадщиною, а ще й багатьма природними локаціями для відпочинку. Відвідавши ці місця, ви маєте змогу прогулятись найкращими куточками Київщини, влаштувати чудову фотосесію або ж просто гарно провести час, насолоджуючись відпусткою. Отож, куди піти у Богуславі, щоб відпочинок запам’ятався надовго?
Богуславське гранітне оголення
Першою місциною, яка неодмінно буде цікавою для туристів, є унікальна геологічна пам’ятка природи – так зване гранітне оголення. Це своєрідний острівець валунів, оточений невеличким озерцем та рослинністю навколо. Висота скель від 10 до 12 метрів. А віком ці граніти дуже старі – до 2 мільярдів років! Якщо пригледітись, складається враження, що ви перебуваєте всередині каньойну, звідусіль ізольованого з первозданною природою. У кількох місцинах утворилися гранітні пороги, одне з яких місцеві мешканці називають ”Яма”. Ходять легенди, що це місце наділене містичною енергетикою та здійснює будь-які побажання. Тож обов’язково побувайте тут і переконайтеся в цьому.
- Природний об’єкт розташований на вулиці Корсунській, 48, в Богуславі.
Ландшафтний парк ”Богуславль”
Мрієте відпочити від міської метушні та відкрити для себе нові горизонти та подорожі, відвідуючи найцікавіші локації Богуслава? Тоді це місце ідеально підійде для вас. Парк ”Богуславль” – прекрасний куточок для розслаблення та медитації, котрий вирізняється своєю природною красою та різноманітністю ландшафтів. Він займає площу майже 7,5 гектарів. Біля парку є спеціально відведені зони для відпочинку з лавочками та місцями на пікніків.
Для любителів активного відпочинку парк пропонує можливості для занять спортом: пробіжки, велопрогулянки, ролики та скейтборди. В літній період тут відбуваються культурні заходи, на які збираються всі жителі Богуслава та околиць. Парк обладнано сучасними екологічними маршрутами, що дозволяють більше дізнатися про екосистеми регіону. Саме ту і встановленно легендарний пам’ятник Марусі-Богуславці, головну візитівку міста.
- Адреса: місто Богуслав, вулиця Корсунська, 48.
Де зупинитися в Богуславі?
В місті є готелі та хостели для зупинки на кілька днів, проте серед туристів популярним є напрямок відпочинку на природі за межами Богуслава. В околицях розміщено комплекс будинків, орендувавши які, можна влаштувати релакс серед соснового лісу.
Садиба ”Лісова”
Дана локація знаходиться в самому серці лісових масивів Київщини. Це чудове місце для зупинки в сосновому лісі, тут можна відпочити наодинці з природою. Влітку є можливість позасмагати на пляжі або покататися верхи на конях. А от в осінню пору можна організувати сімейну прогулянку лісом, збираючи гриби і ягоди. Поруч розташований популярний комплекс ”Льодограй”, де мандрівники мають змогу взяти участь в найрізноманітніших спортивних іграх та змаганнях, демонструючи витримку та силу.
- Ціна будиночка за два дні складає 800 гривень.
- Адреса: Богуславський район, село Мисайлівка, вулиця Набережна, 2.
- Телефон: +38 095 735 7677.
Садиба ”Чайка”
Ідеальний варіант для відмінного дозвілля з басейном надворі. Це затишний будиночок з двома окремими кімнатами, гарячою водою, Wi-Fi. Додається трансфер, альтанка з мангалом, автомобільна стоянка, гамак. Любителі порибалити обов’язково оцінять це місце, адже місцевість неподалік багата на природні озера та річки. Вихід до лісу дозволяє влаштувати пікнік з багаттям та ночівлю з наметами. Додатково взимку можна покататися на лижах чи санях.
- Провести незабутні два дні відпочинку в садибі ”Чайці” коштуватиме від 700 гривень.
- Адреса: Богуславський район, село Чайки, вулиця Урожайна, 34.
- Телефон: +38 044 333 6333.
Богуслав вражає своїми чарівними пейзажами, багатим культурним спадком та теплою атмосферою. Любителі природи охоче можуть відпочити в самому серці густих лісів та каньйонів, а цінителі історії та етнографії знайдуть багато цікавого в місцях пам’яті та слави. У цьому невеликому, але затишному місті, кожен турист знайде заняття собі по душі.
Більше актуальної інформації про Туризм в Києві читайте на нашому порталі.