Циркове мистецтво є древнім жанром, у якого завжди, в різні епохи, знаходилися мільйони фанатів. У Києві ця видовищна сфера представлена державним підприємством «Національний цирк України» – однією з найбільших та найстаріших на вітчизняних теренах профільних установ.
Про витоки, історичне минуле й сьогодення столичного цирку розповідає пропонований текст. Стаття також містить добірку відповіді на питання, актуальні для туристів та гостей головного міста нашої країни, які хотіли б відвідати в ньому циркові вистави.
Київський цирк: як усе починалось?
Відомо, що виступи акробатів, фокусників, дресирувальників та інших артистів оригінального жанру на території сучасної України відбувалися вже в ІХ столітті. Своєю майстерністю глядачів розважали мандрівні артисти.
Спершу відповідні циркачі виступали на Київщині переважно в Дубно. 1797 року відбулося переведення так званого Контрактового ярмарку з цього міста до Києва. Підмостки, на яких виступали артисти цирку тих часів, розташовувалися в примітивно споруджених зі старих ящиків та недорогих дощок «балаганах».
Брезентовий купол цих будівель підтримувався встановленим по центру стовпом. Перед ареною в «шапіто» розташовували кілька рядів сидячих місць для заможних відвідувачів, а позаду знаходилися стоячі місця для бідних верств населення.
Стаціонарний київський цирк уперше був збудований аж 1875 року. Проект даної будівлі створив архітектор Володимир Ніколаєв, а фінансування його забезпечив підприємець Огюст Бергоньє.
Зведена була споруда першого столичного цирку, який отримав назву «Алькасар», на перехресті сучасних вулиць Євгена Чикаленка та Богдана Хмельницького.
Проте у відповідному приміщенні такий цирковий заклад проіснував недовго, лише близько року. Після цього дану споруду стали орендувати театральні трупи.
У наші дні в ній знаходиться національний академічний театр імені Лесі Українки.
Відкриття нового, оснащеного за останнім словом техніки цирку в місті Київ відбулося 1903 року. Автором його проекту став Едуард Брадтман, а очолив процес будівництва Петро Крутіков.
Як свідчить історія Київського цирку, нова назва цього закладу, збудованого на вулиці Городецького, звучала як «Hippo-Palace». У ньому відбувалися не тільки виступи відомих циркових династій, в тому числі кінні атракціони. Тут проходили концерти знаменитих співаків (Федора Шаляпіна, Леоніда Собінова) та турніри за участі Івана Піддубного.
А 1918 року будівля цирку стала місцем проведення Всеукраїнського з’їзду хліборобів. На ньому був обраний гетьманом України Павло Скоропадський.
Від Другої світової до сьогодення
Події війни призвели до руйнації споруди цирку Крутікова – ворожі обстріли знищили її ще в 1941 році. У 1960-і роки на її місці збудували кінотеатр Україна.
Новий столичний цирковий заклад побудували на стику вулиць Саксаганського та Великої Васильківської. Дана будівля спорудження 1950 року мала тимчасову специфіку.
Нинішній, сучасний Національний Київський цирк, адреса якого площа Перемоги, 2, збудували 1960 року на місці, де раніше знаходився залізний храм Іоанна Златоуста.
Офіційною датою створення трупи закладу вважається 1955 рік. Цій події передувала прийнята Радою міністрів УРСР постанова «Про організацію в місті Києві Українського державного цирку».
Коли Україна здобула Незалежність, життя її головного циркового закладу зазнало змін.
У 1998 році Київський державний цирк здобув статус Національного. Він став базою для підготовки більшості номерів артистів, що вирушають з гастролями в різні регіони країни та далеко за її межі.
Наразі цей заклад має трупу, до якої входять артисти різноманітних жанрів циркового мистецтва та балету, а також високопрофесійний оркестр.
З 2018 року до початку повномасштабного вторгнення споруда цирку була місцем проведення традиційного міжнародного фестивалю циркового мистецтва «Золотий каштан».
Свою стратегічну мету дана установа вбачає в розвитку та популяризації національної циркової справи та мистецтва.
Цікаві факти про Київський цирк
У попереднику сучасного цирку «Алькасарі» відбувалися виступи не лише місцевих артистів – сюди регулярно приїздили з гастролями відомі англійські клоуни-гімнасти – брати Ханнлон-Лі, цирк Жуля Леонардо та театральна трупа з Сан-Карлосу.
Багато видатних циркачів ХІХ століття, що демонстрували глядачам свій талант у цьому закладі, виступали під звучними сценічними псевдонімами. Наприклад, прізвище дресирувальника коней Манжеллі насправді було Шевченко, а родини жонглерів Траполі – Коваленко.
Петро Крутіков, який контролював процес будівництва цирку, спочатку захоплювався дресурою коней як хобі, а потім перетворив це на свою професію – виступи його гривастих підопічних були віртуозними.
Як виступають відомі артисти на манежі в закладі, збудованому Брадтманом, могли побачити одразу 2 тисячі глядачів. Його стіни були цегляними, а простора зала включала три яруси з місцями для глядачів у вигляді комфортних, зручних крісел.
Для порівняння – сучасна будівля, що вважається історично-архітектурною пам’яткою місцевого значення, вміщує 1907 посадкових місць та разом із цоколем, включає чотири поверхи.
Найбільш відомими постатями, чиє життя було пов’язане зі столичним цирком, є Борис Заєць, що впродовж 40 років обіймав посаду генерального директора закладу, гімнаст-акробат та дресирувальник зі світовим ім’ям Володимир Шевченко та дружина останнього Людмила Шевченко. Ця жінка виступала разом зі своїм чоловіком, а пізніше, з 2012 року по 2019 рік вона була директоркою Національного цирку України.
Популярні запитання й відповіді
Де знаходиться цирк в Києві та як до нього дістатися?
Адреса даного закладу: площа Перемоги, 2. Із громадського транспорту до цього місця курсують трамваї №15 та № 18. Виходити слід на зупинці «Вулиця Дмитрієвська» та «Вулиця Бульварно-Кудрявська». Можна доїхати до площі Перемоги і міським автобусом (№№ 118, 119, 411, 450 та 500) або тролейбусом № 9.
Скільки коштують білети в цирк Київ?
Залежно від специфіки вистави чи екскурсії, вартість квитків наразі стартує від 100 та від 350 гривень.
Як працює київський цирк /графік роботи?
Наразі цей заклад продовжує роботу відповідно до запланованого графіка вистав.
Де купити вхідні квитки?
Їх можна придбати в касах цирку, які працюють щодня з 10.00 до 20.00 години або замовити онлайн на його офіційному сайті.
Де краще брати місця в цирку?
Глядачі перших рядів партеру можуть бачити зблизька всіх артистів та дресированих тварин, але для них є не дуже комфортним перегляд виступів повітряних гімнастів (доводиться задирати голову). Найзручніше дивитися номера, що відбуваються під куполом, в амфітеатрі.
Компромісний варіант – місця зали, розташовані на середній висоті.
Які діти можуть відвідувати цирк у Києві безкоштовно?
Така пільга передбачена для всіх малят до 5 років за умови не надання окремого місця та за наявності документа, що засвідчує вік дитини.
Інформація щодо програм, які пропонує найближчого часу глядачам Київський цирк, афіша його вистав зазвичай розміщується на центральних вулицях столиці та викладається в інтернет-мережі.
Більше про цікаві місця Києва читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.