Обладнання автомобіля включає багато складних деталей та вузлів. Одним із них є система вентиляції паливного бака.
Пропонована стаття містить актуальну інформацію про конструкцію, призначення та типові причини виходу з ладу відповідного обладнання.
Влаштування й ключові деталі системи
Система, що забезпечує правильність циркуляції повітря та регулювання тиску всередині бензинового бака, включає кілька базових елементів, кожен із яких виконує власну функцію.
- Двохходовий зворотний клапан. Варто знати, що клапан вентиляції паливного бака bv6z9d289r (це артикул відповідного товару) відповідає за запуск атмосферного повітря в резервуар бака та під час підвищення в ньому тиску пари палива випускає цю пару назовні.
- Сепаратор пари бензину. Деталь у вигляді герметичного полімерного бачка, що встановлюється в авто позаду праворуч на кронштейні. Із паливним баком та зворотним клапаном вентиляції даний елемент з’єднується за допомогою шлангів. Його завдання – забезпечення конденсації пари пального, яка надходить до нього з бака. Конденсат бензину з такого пристрою зливається назад, до паливного бака, та через клапан видаляється назовні, в повітря.
- Дренажні трубки всередині бака. Ці деталі вставлені одна в одну. Кінці їх розташовуються обабіч паливного бака. Таке рішення запобігає витіканню палива в момент, коли автомобіль виконує поворот. Вивід у дренажних трубок спільний – він спрямований до дренажного шланга в напрямку сепаратора.
До відповідної системи також відносять власне паливний бак, фільтр забірника палива, сам забірник палива з датчиком його рівня та наливну трубу.
Призначення та принцип роботи
Система вентиляції бензобака авто є складовою системи його живлення в автомашині з карбюраторним двигуном. Конструктивно вона являє собою пластмасовий бачок та декілька трубок, приєднаних до бензинового бака.
Ключове завдання відповідного обладнання – запобігати виникненню всередині бензобака надлишкового тиску. Такий тиск створює пара бензину, що утворюється в ньому. Провокує відповідне явище розхитування автомобіля під час руху та висока температура повітря в теплу пору року.
Принцип функціонування цього вузла простий. Пара палива, проходячи через дренажні трубки, по шлангу потрапляє до сепаратора. У даному пристрої відбувається її конденсація. У результаті рідкий бензин, що утворився таким чином, стікає назад до паливного бака.
Пари палива видаляються за допомогою клапану вентиляції, з’єднаного за допомогою шланга із сепаратором.
Під час певних робочих станів місткість фільтра з активованого вугілля продувається свіжим повітрям за рахунок наступного відкривання запірного клапана фільтруючого елемента. При цьому вуглеводні, що накопичилися, цілеспрямовано подаються до камери згоряння через клапан регенерації.
Система вентиляції бензобака також актуальна, наприклад, якщо через витрати палива або низьку зовнішню температуру всередині паливного бака виникає розрідження.
Несправності, характерні для системи
Можна назвати кілька типових поломок, що стають причиною несправності системи вентиляції бензинового бака в автомобілі:
- засмічення шлангів;
- деформація (зігнання) шлангопроводів;
- пошкодження сепаратора;
- вихід із ладу клапана вентиляції паливного бака.
Наслідком кожного з цих явищ стає підвищення тиску всередині бензобака. Якщо не вжити заходів, відповідна місткість зазнає деформацій, а сепаратор та шланги пошкоджуються.
За відсутності своєчасного ремонту ймовірна протічка палива. Про її наявність свідчить поява запаху бензину в салоні авто та біля машини.
Автомобілі, що комплектуються інжекторним ДВЗ, системи вентиляції паливного бака позбавлені – їх альтернативою у таких машинах є система вловлювання парів палива. Загалом, ці два типи обладнання мають схожість, але деякі моделі системи вловлювання пари доповнені спеціальним клапаном. Цей елемент за командою блока управління вбирає пари палива і, забезпечуючи продувку адсорбера, відправляє їх на опалювання назад у двигун. Таке рішення є екологічним, бо дозволяє скоротити викиди токсичних парів в атмосферу.