Прип’ять – це мертве місто, яке є пам’ятником радянського соцреалізму, що ніби заснуло назавжди. Це одне з найбільш відомих і найбільш жахливих міст на Землі одночасно. Воно приховує в собі чимало таємниць та до кінця не вивчене. Навряд чи найближчими роками тут оселяться люди, але при цьому воно ніколи не буває порожнім.
Прип’ять: що подивитися
Відстань від Києва до Прип’яті всього 152 кілометри, а складається враження, що між ними ціла епоха. Від великого і сучасного мегалополіса турист потрапляє у радянське місто 80-х років, яке майже повністю поглинула природа. Де-не-де ще видніються ознаки колишньої цивілізації: доріжки, асфальт і кущі. Проте з кожним роком природа все більш поглинає будинки та площі.
Як зараз називають місто Прип’ять? Це – місто-привид. Адже тут ніхто не живе, воно є на карті, але фактично не існує. Його герб досі має радянську символіку, а на вулицях міста ще проглядаються гасла країни, якої давно нема. Люди покинули Прип’ять ще у квітні 1986 року і з того часу історія міста повільно рухається до свого кінця.

Що цікавого в Прип’яті? Насправді все. Адже, це по суті, музей просто неба. І хоча тут немає історичних пам’яток, але є один величезний – пам’ятник людській безпечності та недбалості. Прип’ять – це зовсім молоде місто. До його заснування тут не було нічого, лише поля, ліси, річка. Територія була оточена селами. Про те, що потрібно будувати місто навколо атомної станції було вирішено ще у кінці 60-х років минулого століття. А 4 лютого 1970 року місто було засноване. Воно проіснувало всього 16 років. Це було – типове радянське містечко, яке побудували з нуля. Тут все було розроблено з самісінького початку та орієнтувалось на комфорт і добробут людей. Типові багатоквартирні будинки, лікарня, школи, садочки, магазини, кафе, річковий порт – все було побудоване і спроєктоване за останніми тогочасними тенденціями. А ще було багато квітів, парків, будинок культури, один з найкращих у країні басейнів. У місто заходили теплоходи, які могли доставити пасажирів до Києва. Адже населений пункт розташований на річці Прип’ять.

Багато об’єктів було недобудовано або ще не здано в експлуатацію. Бо на момент аварії на ЧАЕС все ще будувалося. У місті повинно було проживати приблизно 80 тисяч людей, а жили десь 50 тисяч. Це було – місто молоді, адже середній вік тут становив 26 років. Було чимало молодих сімей, люди приїжджали з усіх куточків країни, бо тут були великі зарплати та дуже хороше забезпечення. Прип’ять не знала дефіциту у продуктах, техніці, їжі.
Чому Прип’ять місто-привид? Тому що тут ніхто не живе. Самосели, які повернулися у свої домівки після виселення з небезпечної зони, ніколи не селилися тут. Вони поверталися у села. Але у самому місті теж є об’єкти, куди найчастіше ходять туристи:
- Медико-санітарна частина №126 – будівля досить добре збереглася, одна з найменш розграбованих. Це був поліклінічно-лікувальний комплекс, куди почали звозити перших ліквідаторів. Її підвали та досі є максимально небезпечними через те, що туди складали заражені речі.
- Кафе «Прип’ять» – розташовувалося у порту. У самому закладі були цікаві вітражі, типове поліське оздоблення, а сама будівля – абсолютно радянська.
- Басейн «Лазурний» – досить добре збережений. Він працював ще до 1998 року, поки функціонувала атомна станція. Розташований у відносно чистому районі міста.
- Палац культури «Енергетик» – розміщений у центрі міста, біля нього є універмаг і готель «Полісся». Був відкритий у 1972 році.
- Готель «Полісся» – був побудований у 1970 році. Мав 7 поверхів. Кажуть, що тут жив Горбачов, коли приїжджав у місто для того, щоб побачити наслідки аварії. А ще тут був штаб військових-ліквідаторів, дозиметричний пост
- Парк атракціонів – це міський парк, який функціонував до аварії. Колесо огляду мало бути відкрите 1 травня 1986 року, але через аварію не було запущене. Це найвідоміший атракціон міста.
- Чорнобильську станцію.

Що подивитися у Чорнобилі?
Багато людей асоціюють Прип’ять з чимось жахливим, сірим і мертвим. Але насправді це не так. Бо ж Чорнобиль, який розташований за 20 кілометрів від Прип’яті, досить «живе» місто. Тут мешкає приблизно 2800 жителів, які проживають вахтовим методом. Вони працюють на станції та обслуговують її.
Навіть після російського вторгнення у 2022 році, коли Чорнобиль був окупований російськими військами, працівники станції змогли відстояти своє місто і продовжують працювати.
Про Чорнобиль згадували ще в Іпатіївському літописі. У 15 столітті тут існував Чорнобильський замок, який був зруйнований татарами. Місто завжди було у центрі історичних подій, тут проживало досить багато людей. До 70-х років тут мешкало приблизно 10 тисяч людей.
У місті можна подивитися:
- красиві старі будинки, які ще збереглися у центрі. А також є єврейські хати, давні та добре збережені.
- свято-Іллінська церква – побудована у другій половині 19 століття. Це єдина чинна церква у місті.
Екскурсія в Прип’ять дуже цікава і неповторна. Вона точно залишить незабутні враження. Звісно, є ряд обмежень і нюансів, але подорож покинутими місцями дозволить поринути та минуле і подумати про майбутнє.
Більше цікавих туристичних місць Київщини дивіться у розділі “Туризм“.