Україна сповнена музеїв чи, так би мовити, відкритих музеїв. Вони всі привабливі для відвідувачів, є архітектурними пам’ятками і варті того, щоб їх побачити. Музей Пирогово в Києві один із них. Це музей народної архітектури. Цей музей України просто неба розкинувся на величезній площі понад 150 гектарів і відображує народну архітектуру, сільський побут та народне мистецтво.
Цікаві факти про музей Пирогова включають те, що тут можна побачити зібрану в ньому колекцію народної архітектури з усіх регіонів України. Якщо ви перебуваєте в подорожі до Києва, ви повинні побути тут, щоб помилуватися рідкісними експонатами, а також відвідати традиційний ресторан, що пропонує українську кухню.
Історія та розміщення музею Пирогово
Історія музею «Пирогово» почалася наприкінці 1960-х років, але відкрито для публіки його було лише через десять років. Отже, свого першого відвідувача музей побачив 1976 року. Музей розташований лише за 12 км на південний захід від Києва, у мальовничому місці села Пирогове.
Адреса музею «Пирогово»: вулиця академіка Тронька, 1, мікрорайон Пирогово Голосіївського району Києва. Дістатися до Пирогівського музею народної архітектури можна від станції метро «Виставковий центр» маршруткою 172 та опинитися прямо біля входу до музею. Ви також можете взяти таксі, щоб дістатися сюди, або скористатися власним авто.
Чим виділяється цей музей?
То ж що є в музеї «Пирогово», що може вразити відвідувачів? У Пирогівському музеї є дві особливості. По-перше, дерев’яні церкви, котеджі, садиби та вітряки 17-20 століть, які розділені на сім сіл, кожне з яких репрезентує регіональну частину України. По-друге, у літній сезон робітники тут грають різні сільські ролі: від різьблення по дереву, виготовлення кераміки, вишивання до водіння возів та коней – вони відіграють усі ролі. Тут є ресторани та кіоски, де продають їжу та сувеніри, і навіть діти знаходять це місце ідеальним.
Сьогодні, через десятиліття існування, Національний музей-садиба М.І. Пирогова має в своєму розпорядженні величезну колекцію, що налічує понад 200 споруд, деякі з яких були привезені з різних куточків України. Тут можна побачити деякі експонати, які є копіями типових старих традиційних будівель.
У фонді музею також є понад 70 тисяч пам’яток народної культури. У кожному окремому селі музею представлені споруди, типові для певного історичного регіону України: Полісся, Слободи, Карпатської та Середньодніпровської України, Поділля, Південної України. Можна зайти до будинків та побачити, як раніше жили українці, де спали та якою побутовою технікою користувалися у селах.
Будинки у Пирогово належали справжнім українцям, і там досі збереглися їхні речі, рушники, кераміка та інструменти. Біля кожного будинку навіть є невеликі садочки та городи, де співробітники музею вирощують фрукти, овочі та гарні квіти. Заходячи до будинку, відчуваєш запах землі, глини та соломи та дивуєшся, як легко дихається у примітивних будинках, збудованих українцями лише кілька століть тому.
Один із будинків Пирогово — сільська школа зі старовинною дошкою, лавками для учнів та навіть розкладом. Ви також можете побачити там невелику кімнату, де жила вчителька, і уявити, ніби ви потрапили в Україну 18 століття, коли лише невеликий відсоток дітей умів читати та писати, а решта людей були неписьменними.
У музеї також є багата колекція, що налічує понад 40 000 етнографічних експонатів, що складається із старовинних народних костюмів, тканин, вишивки, килимів, виробів з металу, кераміки, скла, дерева, музичних інструментів, картин та предметів побуту. Найприємніше у цих експонатах те, що відвідувачі можуть візуалізувати їх, побачити та відчути, як жили люди сто років тому.
Експозиція музею поділена на два відділи. У першому показано «Архітектура та побут українського села до революції», а у другому — «Народна архітектура та побут соціалістичного села». Ви можете побачити їх детально та вивчити історичні елементи цих виставок, щоб відчути їх по-справжньому історичний зміст.
Ще одним цікавим фактом для відвідувачів є те, що у Пирогові щорічно проводиться кілька фестивалів, найбільший з яких припадає на всенародне свято Івана Купали. У вихідні в музеї можна насолодитися грою українських музикантів. Тут, крім мальовничих пейзажів, можна побачити і дерев’яні церкви. Влітку та восени тут проводиться спеціальний фестиваль ремесел.
Графік роботи та ціна квитків
Графік роботи музею Пирогова: щоденно з 9 до 18 години.
Ціна квитка в музей «Пирогово» складає 130 грн дня дорослого, 90 грн для дітей від 10 до 17 років, а також студентів, 65 грн для дітей від 6 до 9 років. Також є тариф «Святковий», за яким ціна вхідного квитка складає 100 грн. Дітям до 6 років відвідування безкоштовне.
Таким чином, музей «Пирогово» – це цікава місцина, яка відображує побут багатьох поколінь українців, їх звички та традиції. Це місце є обов’язковим для відвідування при візиті до української столиці.
Більше про цікаві місця Києва читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.