Відомий архітектор міста Києва, Миколаєва, Володимир затвердив проект майбутнього маєтку, до речі він приймав участь у будівництві багатьох будівель. Маєток Лібермана Київ планували збудувати восени у 1879 році на місці старого дерев’яного будинку, який знаходився на перетині вулиці Банкової та Інститутської.
Коротка історія
Після завершення будівництва дана садиба належала меру Санкт-Петербургу Трепову Федору. Сталося це з причин протистояння молодої революціонерки, яка відкрила стрілянину на посадовця, та протестувала за покарання різками. Населення підхопило цей настрій тому, мер переїхав до Києва та став володіти двоповерховим будинком Г-образної форми.
Також цікаві факти про Маєток Лібермана свідчать, що син мера у 1891 році подав клопотання про надання кредитного позову під заставу даної садиби на 27 років. Родина Трепових жила у даному будинку, але й здавала у ньому 2 квартири з 1889 по 1891 рік.
Але вже у 1898 році великий купець цукрової промисловості Сімхе Ліберман викупив повністю будівлю. Вся його родина оселилась у Києві ще у 1870 році, а раніше вони жили у місті Васильків Київської області й там в них залишилась нерухомість та декілька магазинів. Й саме з цього часу розпочалась історія Маєтку Лібермана, яку ми можемо зараз побачити та відвідати це місце.
Радикальне перетворення проекту забудови
Будівлю повністю перепланували, з’явилося багато кімнат та кабінетів. Родина керувала й володіла трьома цукровими заводами (Бугаївським, Івановським та Топорським), саме тому маєток було ще обладнано касою та бухгалтерією. З боку збудували ліве крило й садиба отримала симетричну Е-образну форму.
Для того, щоб будівля виглядала більш величною фасад переробили, встановили двосторонні пандуси та фланкувати труби, а парадний вхід зробили вищім за рівень підлоги.
А що приховує в собі маєток Лібермана у середині? Весь внутрішній простір з’єднується з зовнішньої ліпниною в єдиний ансамбль, а деякі збережені в інтер’єрах підказки не дають засумніватися, що у всьому цьому зашифровано якесь послання. Сама будівля складається з двох неймовірних поверхів. На першому знаходиться:
- Вишукана гостинна зала.
- Кабінети, де раніше працювали купці.
- Будуар.
- Санвузол.
- Дві дитячі кімнати.
- Одна спальна кімната.
Другий поверх нас зустріне наступним:
- Вітальня.
- Приміщення для прислуги.
- Велика зала для проведення урочистих подій.
- Будуар, ванна й туалети.
- Основний кабінет з приймальнею.
- Чотири дитячі кімнати.
- Спальні кімнати.
- Буфет та місце для прийму їжі.
- Маєток Лібермана адреса вулиця Банкова, 2, це також Пряниковий будиночок або ляльковий палац, він же будинок Спілки письменників.
Це була віруюча родина євреїв й дотримувалася різних іудейських традицій та святкувала різні тематичні свята, слідувала усім канонам, які диктувало віросповідання, то в одній з красивих кімнат його палацу була створена унікальна конструкція – це розсувний дах.
Іудейське свято «Суккот» потребувало під час його проведення знаходитись у наметі під відкритим небом та не виходити з нього, саме тому придумали таку ідею для даху. Цікаво те, що про цей факт вже давно забули, та виявили його тільки після того, як крівля у будинку обвалилась.
Коли проводиться екскурсія в Маєток Лібермана відвідувачі часто чують, що його називають «Пряниковий домик» А чому? Іменитий архітектор перепланував та добудував садибу, оновив фасад та зробив його симетричним, а потім багато прикрасив його ліпниною, за що будівля згодом й отримала таку назву.
Кожне приміщення має свій неповторний інтер’єр! Кожен куточок наповнений декором. Практично усюди висять художні роботи відомих митців, портрети класиків та письменників. Полиці та карнизи на вікнах зі спеціальною ліпкою. Інкрустований паркет з гарними малюнками. Печі з кахлю вважаються головною особливістю маєтку, на сьогодні збереглись 17 штук різної фактури та стилю. Надзвичайні латунні двірні та віконні прорізи, а підвіконня виконані з мармуру.
На при домовій відкритій території збереглись чудові композиції кування та гарні чавунні сходи.
Якщо ви не знаєте, де знаходиться Маєток Лібермана сьогодні, то його місцезнаходження не змінились з того часу – це вулиця Банкова, 2.
Є ще один дуже цікавий факт про цю садибу. У 1917 році будинок пограбували, й змогли забрати значну суму грошей та коштовності родини. Є дві версії. Перша свідчить, що дружину Сімхе задушили, а друга, що родині вдалось втекти та сховатись десь у Європейських країнах. Ця історія й досі вважається таємничою, зважаючи на дату смерті С. Лібермана 18.09.1917 року. У цьому ж році будинок зайняв штаб київського воєнного округу. Збіг це чи ні навряд, чи ми дізнаємось сьогодні.
Але якщо замовити екскурсію на Маєток Лібермана ціна якої дуже доступна й складає 500 гривень. Її тривалість 2.5 години, за цей час ви дізнаєтесь багато цікавого про історію й таємниці будинку та життя цієї родини у ньому. Зазвичай збори клієнтів проводять на майдані незалежності.
А як дістатись до Маєтку Лібермана? На власному транспорті завжди можна скористатись навігатором. А на міському найближчі станції метро – це Майдан Незалежності и Хрещатик.
Курсують автобуси номера: 114 , 18ТР, 24, 69, 6ТР та тролейбуси 5, 5Д, 7, 8, 17.
Екскурсії є відмінним способом збагачення знань людини та розширення її кругозору. Вони дозволяють Вам дізнатися про світ, історію, культуру або техніку, надаючи можливість познайомитися з новими місцями і явищами!
Більше актуальної інформації про Туризм в Києві читайте на нашому порталі.