Київ є мегаполісом, що влітку потопає в зелені – скверів, алей і паркових зон, які ваблять киян і туристів, у ньому вдосталь.
Одним із відповідних куточків є Маріїнський парк, історія якого налічує не одне століття. Нижче наводиться інформація про цей відомий заклад столиці – його давнє й сучасне життя, визначні місця та неймовірні гіпотези, пов’язані з ним.
Чим особливий Маріїнський парк
Історичне минуле
На питання, де розташований Маріїнський парк у Києві, дасть відповідь кожен, навіть той, хто буває в цьому місті вряди-годи.
Його зелений масив розташувався навпроти однойменного палацу й будівлі, в якій проводить засідання Верховна Рада.
За час свого існування відповідна паркова зона змінювала назву багато разів, і стільки ж разів вона знищувалася. Тут масово гинули люди. Пов’язані ці трагічні події з революціями, які ніколи не оминали даної місцевості. Причина – близькість знаходження найважливіших державних установ.
За часів ХІХ століття, територія, де простирається Маріїнський парк зараз, являла собою пустку. Їй дали назву Двірцева площа. Друге ім’я об’єкт отримав на честь вдови Олександра ІІІ цариці Марії – є думка, що ініціатором цього перейменування стала сама імператриця.
Наступне найменування парку – Олександрівський – пов’язане з забудовою на його території церкви святого Олександра Невського. У 1889 році цей парафіяльний храм звели, а в 30-х роках минулого століття він уже був демонтований – радянська влада, що пропагувала атеїзм, зруйнувала в буквальному сенсі багато християнських установ, у Києві в тому числі.
Але мешканці Київщини, попри офіційні перейменування даного паркового закладу, здебільшого продовжували називати його Двірцевим – нові назви якось не приживалися.
У першій половині ХХ століття багатостраждальна земля Маріїнського парку стала місцем поховання сотень жертв революцій. Багато з загиблих були робітниками відомого промислового підприємства «Арсенал» – будівля цього заводу сусідила з парковою зоною.
Починаючи з 1917 року, після захоплення влади більшовиками, в парку з’явилося чимало братських могил – він практично став кладовищем. Згодом в одному з таких поховань були знайдені рештки близько 750 тіл робітників-арсенальців.
Щоб ушанувати пам’ять полеглих, як тоді говорили, «в ім’я революції», були встановлені меморіальні стели й пам’ятники. Тут знаходилися пам’ятники ватажкам повстань, зокрема, полеглим учасникам січневого повстання, які вірили в радянські ідеали. Усі вони по факту стали жертвами комуністичної пропаганди.
До 2014 року височів у ньому і так званий пам’ятник Героям Жовтневої революції, доки його не знищили.
Після зведення в парку відповідних пам’ятних знаків його перейменували знову. Офіційно тоді заклад називався Радянським. А в народі його називали парком Жертв Революції. Масові поховання на його території відбувалися до кінця 30-х років.
Останнім на відповідній території був похований генерал Ватутін. Пам’ятник цьому військовому був встановлений якраз на тому місці, де колись стояла Олександрівська церква.
Пізніше більшість надгробків була перенесена, чимало могил не збереглися.
За кілька років після здобуття країною Незалежності, в 1993-му, Маріїнському парку повернули історичну назву. Та складні випробування й донедавна його не оминали. Коли відбувалася Помаранчева революція 2004 року, ця територія була захоплена учасниками мітингу – на ній борці за демократію встановлювали намети. А на початку 2014 року тут розміщалися «тітушки» – кримінальні угрупування, які були запеклими противниками Революції Гідності. Через відповідні буремні події тоді цей легендарний парк знову був на устах всієї країни.

Давні та сучасні визначні місця
Киянам, які цікавляться історію міста, відомо, що є в Маріїнському парку багато вартих уваги архітектурних об’єктів.
Один із них – старовинний чавунний фонтан. 1900 року місту було подаровано шість таких фонтанів. Дотепер збереглося тільки два з них – ще один фонтан знаходиться в Міському саду. Куди поділася решта фонтанів – достеменно невідомо, хоча ходять чутки про їх крадіжку.
Родзинкою даної паркової зони є Міст закоханих. Це традиційне місце, це молодята роблять весільні фотосесії та прикріплюють на перила мосту замки – символи міцності свого кохання та шлюбних пут.
Привертає увагу відвідувачів також досить оригінальна та елегантна скульптура «Київські каштани».
А з тутешнього оглядового майданчика відкривається чудовий, дійсно неперевершений панорамний вид Києва – пейзаж, що видно звідси, вабить всіх, хто закоханий у столицю, і численних любителів селфі.
Піднявшись на цю точку, можна побачити не лише неймовірно красивий вид, але й багато цікавих об’єктів. Прикладом є вертолітний майданчик колишнього президента-втікача країни Януковича – його по праву можна заважати негласним атрибутом ганебної скупості й самолюбства екс-правителя.
У безпосередній близькості до Маріїнського парку знаходиться однойменний палац, споруджений у 1755 році. Автор проекту цього архітектурного шедевру – славнозвісний зодчий італійського походження Бартоломео Растреллі. П’ять років тому була завершена реставрація даної старовинної споруди, що тривала десятиліття. Зараз потрапити всередину неї можна лише з екскурсією.
У цьому палаці, який відвідують десятки тисяч туристів, зберігся автентичний декор в його розкішні інтер’єри, прикрашені полотнами живописців й розписаними художниками стіни й стелі із ліпниною та шикарними люстрами. Поверхи сполучають мармурові сходи, а оздоблена вишуканим орнаментом підлога виготовлена з найцінніших порід деревини.

Цікавинки про парк
Типова причина, що змушує більшість гостей Києва обов’язково відвідувати Маріїнський парк – цікаві факти про відповідний зелений осередок столиці.
Одні з цих відомостей є достовірними, інші – легендами та чутками, які поки що не дістали наукового підтвердження, але мають місце, і, як загальновідомі таємниці, передаються із вуст у вуста.
Перелік таких відомостей про даний парковий заклад наведений нижче.
1. Первісний проект Мосту закоханих, що відкриває мальовничий вид Дарниці, Дніпра й Труханового острова, був створений відомим київським інженером Патоном у 1904 році. До реставрації він простояв більше семи десятиліть. Дану конструкцію інколи називають «Малим мостом Патона». Відомо, що раніше це місце стало вибором багатьох людей для суїциду, причому жоден із тих, хто стрибав із мосту з метою самогубства, живим не залишився.
2. У 1875 році в центральній парковій частині побудували контору Удільного відомства. Цей заклад, зведений за проектом архітектора Сичугова, був наділений значними повноваженнями – він відав майном імператорської родини.
3. До середини позаминулого століття Маріїнський парк був територією розташування Присутственних місць – так того часу називалися губернські установи.
4. Поширена думка, що парк знаходиться в унікальному місці енергетичного розлому. Це призводить до непередбачуваних змін настрою багатьох відвідувачів даного закладу – одні з них раптово втрачають свідомість, інших без причин охоплює агресія. Багато хто вважає, що конфлікти, які постійно виникають у Верховній Раді, зумовлені безпосередньою близькістю відповідної аномальної зони.
5. Коли відбувалася церемонія відкриття міжнародного фестивалю Євробачення-2017, який того року проходив у Києві, через парк біла простелена червона доріжка рекордної, 265-метрової довжини. Вона простягалася аж до Маріїнського палацу, поблизу якого демонструвалося це урочисте дійство.
6. Ліфт у Маріїнському палаці з’явився за особистим розпорядженням Леоніда Брежнєва. Щоб установити цей підйомник, будівельники були змушені усунути один із особистих царських кабінетів.
7. Дерева японської вишні були висаджені в парку близько сотні років тому. Насаджували їх за наказом міської влади.
Загальна площа даної паркової зони, що отримала статус пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення, складає 8,9 гектарів.

Як зараз живе цей парковий заклад?
Життя його в сучасних реаліях можна назвати бурхливим і насиченим – масові культурні заходи, в тому числі народні гуляння, свята та концерти в Маріїнському парку проводяться регулярно.
На його затишних алеях хіба що вночі та за негоди буває порожньо – вони є традиційним місцем відпочинку тисяч містян і ваблять натовпи допитливих туристів, як українських, так і іноземних.
Родини з малюками, що мешкають у різних регіонах столиці, нерідко відвідують дитячий майданчик у Маріїнському парку – тут передбачене все для активного відпочинку хлопчиків та дівчаток різного віку.
В останні роки трендом чи лайфхаком романтичних прогулянок молоді на цій території стали пошуки скульптур на тему кохання – таких експозицій в куточках парку досить багато.
Щотижня, з п’ятниці по неділю, проводяться екскурсії до Маріїнського палацу – бажаючих побачити цю унікальну архітектурну пам’ятку Києва зсередини та послухати захоплюючу розповідь гіда про неї не бракує.
Згідно протоколу, в цій вишуканій споруді зупиняються правителі різних держав, що прибувають до України з офіційними візитами, а ще в її стінах проводяться дипломатичні прийоми та урочисті заходи найвищого рівня.

Найближча в мережі столичного метрополітену до такого об’єкту як Маріїнський парк – станція метро «Арсенальна». Відстань від виходу з підземелля метро до входу в парк складає близько 1 кілометра – подолати її пішки спокійним кроком можна впродовж 10 хвилин. Знаходиться даний заклад на вулиці Грушевського і займає схил до Паркової дороги. Доїхати до нього можна також на маршрутці.
Також в Києві є ще один не менш відомий парк Голосіївський – стаття про нього вже на нашому порталі.