Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова – це важлива локація, яка розміщена у Києві. Незважаючи на відповідне відношення до Булгакова як перш за все до російського письменника, колектив музею продовжує працювати, зберігати експозицію та розвиватися. Наукові співробітники музею відзначають, що багато речей і фактів, які вказують на Михайла Булгакова як на противника української мови і незалежної України, є вигаданими або фейковими. Музей Булгакова в Києві запрошує відвідувачів на екскурсії і працює з середи по неділю з 12 до 18 години.
Хто такий Михайло Булгаков?
Всі знають Булгакова перш за все як автора знаменитого роману «Майстер і Маргарита». Він народився 3 травня 1891 року у Києві. У 1909 році закінчує Київську гімназію і вступає в університет святого Володимира на медичний факультет. У 1913 році молодий Міша одружується з Тетяною Лаппою, яка на довгий час стане його надійним другом і помічником. У 1916 році Михайло отримує диплом лікаря.
У 1918 році Михайло Опанасович має приватну практику у Києві на Андріївському узвозі, 13. Він працює лікарем-венерологом. Тоді ж працює над медичними оповіданнями. В цей час були написані «Записки юного лікаря».
У 1919 році Булгакова мобілізували до армії білогвардійців. Михайло служив на Кавказі і був військовим лікарем. Саме в цей час він остаточно починає працювати на літературній ниві.
У 1921 році Булгаков приїхав до Києва. А трохи пізніше переїхав до москви і почав працювати у журналістиці. З 1925 року Михайло Опанасович заявляє про себе як драматург. Але з кожним роком його все більше почали «помічати» органи НКВД, викликали на допити, вилучали рукописи. У 1929 році для письменника все складається якнайгірше: його п’єси більше не ставлять, він просить керівництво СРСР дозволити йому покинути країну.
У 1925 році надруковані перші частини роману «Біла гвардія», який Булгаков присвятив новій дружині Тетяні Бєлозерській. З того часу і до самої смерті більше твори Булгакова не друкуватимуться. Більшість найвідоміших творінь Михайла люди прочитають через десятиліття після його смерті.
Пізніше до Булгакова були введені певні пом’якшення, він працював асистентом режисера у Художньому театрі. Був одружений з Оленою Шиловською. З 1937 року постійно хворів, мав проблеми з нирками. Останні місяці життя провів у ліжку. Помер 10 березня 1940 року.
Музей Булгакова
Екскурсія в музей Булгакова в Києві точно стане такою, що запам’ятається вам на все життя. Адже тут є на що подивитися. Він знаходиться на вулиці Андріївський узвіз, 13. Це будинок – пам’ятка архітектури, був побудований у 1888 році. Спочатку на його місці був одноповерховий будинок, що мав дерев’яний дах, льох і флігель. З часом змінилася нумерація будинків. У 1880-х роках будинком володів губернський секретар Федір Мєдвеєдєв. У 1888 році власницею стала Віра Литошенко, дружина відомого купця. Вона відразу ж зайнялася перебудовою. Автором проєкту перебудови виступав Микола Гардєнін.
У 1909 році будинок купив архітектор Василь Ластовничий. У 1919 році Ластовничого арештували, будинок націоналізували. З 1922 року власницями були Ядвіга і Інна Ластовничі.
З 1906 по 1919 рік у будинку жила родина Михайла Булгакова. Вони платили за квартиру 720 рублів на рік.
У 1951 році будинок націоналізували, тут розмістилися комуналки. Тут проживало близько 70 мешканців, з часом дім почав потребувати капітального ремонту. З 60-х років почалося справжнє паломництво до будинку. Його називали «домом Турбіних» і «будинком Булгакова».
9 лютого 1989 року був створений літературно-меморіальний музей імені Булгакова. Мешканці комуналок отримали нове житло. Останньою з квартири виїхала Ірина Кончаковська – внучка Василя Ластовничого.
Реставраційними роботами керувала Ірина Малакова. До травня 1991 року були завершені всі роботи, відновлена квартира Булгакова на другому поверсі. Вже 15 травня 1991 року з’явилися перші відвідувачі музею.
Що цікавого в музеї Булгакова?
Це – будинок, де проживала родина Булгакових і відбувалися події у романі «Біла гвардія». У 1993 році було відкрито 7 кімнат експозиції музею:
- Вітальня. Тут поєднаний реальний і вигаданий світ. Світ Булгакових і Турбіних. Тут знаходяться речі з родини Булгакових, а також речі, які переносять відвідувача у час родини Турбіних. Є меблі, фортепіано, дзеркала. Сама кімната – це сині сутінки вечора 12 грудня 1918 року. Тут можна дізнатися цікаві факти про роман «Біла гвардія».
- Медичний кабінет. Це кабінет Михайла Булгакова у 1918-19 роках. Саме тут лікар Булгаков приймав пацієнтів під час війни, також у кімнаті він читав свої «Записки юного лікаря».
- Кімната Олени. Це кімната молодших сестер Булгакова. А у романі «Біла гвардія» – це особистий простір Олени Турбіної. У 1918-19 роках у кімнаті жила сестра Булгакова Варвара з чоловіком. У кімнаті – шафа, а в шафі двері з номером «50» (нехороша квартира у романі «Майстер і Маргарита»).
- Кімната Миколки. Це кімната Михайла Булгакова та його братів. У романі «Біла гвардія» в ній мешкав Микола Турбін. Тут знаходяться речі, які формували Булгакова як особистість.
- Книжкова. Це кімната молодших братів Михайла Булгакова. Тут знаходиться антикварна шафа, яка належала другу родини Булгакових, прижиттєві видання творів Михайла Опанасовича та багато книг.
- Їдальня. Тут є піч, багато фотографій.
У 1913 році у будинку на Андріївському узвозі, 13 відбулося весілля Михайла і Тетяни Лаппи.
Яка ж у музею адреса, як дістатися до нього? Потрібно приїхати у Київ і завітати на вулицю Андріївський узвіз, 13. Екскурсію можна забронювати попередньо або відвідати музей з аудіогідом без попереднього бронювання.
Графік роботи, ціна за вхід досить зручні і доступні. Всю інформацію можна дізнатися за номером 0444253188.
Музей Булгакова – це цікаве місце, яке проводить різноманітні заходи, виграє гранти та намагається розвіювати міфи про письменника, незважаючи ні на що.
Більше про цікаві місця Києва читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.