Київ, безперечно, одне з найгарніших міст світу. Це дійсно чарівне і «вічне» місто, яке не має точної дати заснування. Офіційно вважається, що столиці України 1542 роки і день міста відзначають у кінці травня. Проте, це абсолютно рандомна цифра, яка не зовсім відповідає дійсності. Насправді, Київ – це дійсно матір всіх руських (від Русі) міст, адже ще 2,5 тисячі років тому тут проживали люди.
Заснування м.Київ: різноманіття версій
Хто і коли точно заснував столицю України – невідомо. Версій є дуже багато. Хтось з дослідників вважає, що це були брати Кий, Щек і Хорив, для когось реальною видається версія про братів Куара, Мелтея і Хореана. А комусь взагалі ідеальним варіантом є заснування Києва сарматами, хозарами чи гунами. Історикам доведеться ще довго працювати, щоб точно дізнатися всю правду. Але достеменно відомо, що столиця нашої держави точно старіша за більшість європейських міст. І можна з впевненістю говорити про те, що деяких держав чи їхніх прообразів ще навіть не існувало, коли Київ уже був розвиненим та відомим містом.
Офіційною датою заснування міста вважається 482 рік. Згідно з міжнародними стандартами дата заснування міста – це його перша офіційна згадка в документах. У Києва – це 882 рік, коли віщий Олег закріпився в Києві. Але в радянський час було багато досліджень, які спиралися на знайдені артефакти на місці сучасного Києва. Вони доводять. що люди тут жили ще до 5 століття нашої ери. Відповідно, дату заснування «посунули» на 482 рік. Але вона не є правдивою і точною. Це приблизний рік, адже місто було засноване набагато раніше і офіційні згадки часто з’являлися тоді, коли населений пункт вже міг існувати багато років чи століть і бути дуже розвиненим.
У 70-х роках минулого століття були зібрані документи, в яких пропонувалося визначити вік Києва – 2,5 тисячі років. Пакет документів був переданий ЮНЕСКО. Але міжнародна організація відхилила такий поважний вік Києва і запропонувала починати відлік життя міста з початком формування Київської Русі. Радянські вчені запропонували вік Києва – 2000 років, але ЮНЕСКО відхилило і цю пропозицію. Тому представники України погодилися на вік 1500 років. Адже був шанс, що Київ ще більш «омолодять».
Так, у 1982 році вперше Київ отримав офіційний день народження. Йому урочисто приписали 1500 років, відновили багато споруд та виділили чимало коштів на святкування.
Бальзак називав Київ Північним Римом, а також вічним містом. Євген Гребінка називав місто сивим, але розкішним старцем. Ми ж знаємо, що це місто з дуже давньою історією, яка ще буде доповнюватись.
До речі, ще у 1982 році тодішній керівник України Володимир Щербицький казав, що вік Києва досить приблизний і, якщо є помилка, то наступні покоління повинні її виправити.
Кий, Щек та Хорив
Найбільш популярною версією є та, що місто заснував Кий. Він був полянським князем. Кий мав сестру Либідь та братів Щека та Хорива. Вважалося, що князі жили на дніпровських кручах і заснували місто, яке було назване на честь найстаршого брата. Саме від Кия і пішла династія Києвичів. Вона правила в місті з 5 до 9 століття.
Вперше про Кия згадується у «Повісті минулих літ» (1113 рік). Саме Нестор-літописець став основоположником версії того, що Кий заснував Київ.
Але є й інші свідчення, які так чи інакше пов’язані з Києм і його братами. Вірменський чернець Зеноб Глак вважає, що брат Куар, Мелтей і Хореан збудували певне поселення на горі Керкей у країні Полуні. Це було благословенне місце, де жило багато звірини, росло чимало дерев і зелені. До речі, відбувалося це ще за скіфських часів. Тому цілком можливо, що мова йде все ж про того ж Кия, але лише із зміненим ім’ям.
Візантійські письмові джерела кажуть, що Кий був полянським князем та виховувався при дворі імператора Юстиніана. За всі добрі справи імператор надав Кию землі, де він і побудував містечко Києвець. Воно було розташовано не там, де є сучасний Київ. Бо з невідомих причин Кий переніс свою столицю на територію нинішнього Києва.
До речі, дослідники вважають, що двір князя Кия розташовувався приблизно там, де нині знаходиться Міністерство закордонних справ. Історик Петров вважав, що Кий жив на території сучасного Андріївського узвозу, а академік Рибаков доводив, що князь правив з Замкової гори.
Точного місця поховання Кия немає. Тому деякі історики взагалі сумніваються, чи така людина існувала. Інші ж кажуть, що насправді Кий був не князем, а звичайним перевізником з одного берега річки Дніпро на інший.
До речі, є й версія про те, що Кий заснував не лише місто Київ, а й інші населені пункти, які він завоював впродовж Дунайського походу. Наприклад, в Болгарії є село Киово, в Сербії є села з назвою Київ та Київці, поселення Кияни.
До речі, на честь родичів Кия названі річка Либідь у Києві, гора Щекавиця та Хоревиця.
Хозари
Є версія про те, що Київ заснували хозари. Кажуть, що Київ мав хозарську назву – фортеця Самватас. Саме з такою назвою про місто згадується в записках імператора Костянтина Багрянородного у 10 столітті. Там говориться, що Київ це – фортеця Кіоава, що називається Самватас.
Але сучасні дослідники вважають, що хозари не засновували Київ. Адже у місті не знайдені їхні поховання чи хоча б якісь горщики. Все, що знайдене і видається за хозарське, насправді є фальсифікатом.
Вчені вважають, що вплив хозарів чи Хозарського каганату зокрема на Київ і на територію сучасної України, безперечно, був. Кочове плем’я не могло не залишити якийсь слід тут. Але Київ вони не засновували. Можна лише сказати, що на території сучасної України проживають предки хозарів (наприклад, мадяри). Але мова про те, що саме цей народ заснував найкраще місто України не йде.
Гуни, готи чи сармати
Є кілька непопулярних версій про заснування Києва гунами. Дослідниця Лідія Пономаренко вважає, що Київ міг бути столицею гунів певний час. Адже у Києві правив Атіла, який був сином гунського царя. Проте, ця версія дуже «сира» і мало схожа на правду.
Також є версія про те, що Київ заснував король готів Кніве. Але доказів цьому немає взагалі.
Сармати теж не засновували Київ. Так, цілком реально, що у них тут була стоянка чи вони проживали тут певний час. Але місто ці племена не засновували. Тому ця ідея теж не відповідає дійсності.
Скільки років Києву насправді?
То, скільки ж насправді років нашій славній столиці? Сучасний український історик Олександр Палій, працюючи довго і клопітливо над визначенням віку Києва, доводить, що місто було засноване у 395 році. Основна його версія в тому, що саме в цей період Римська імперія розпалася на Західну і Східну. І саме в цей період князь Кий зустрічається або живе при дворі «грецького царя», який і є Юстиніаном Першим. Тобто десь у цей період Кий може закласти нове місто. Тому приблизно 395 рік і є роком заснування Києва.
Тому можна думати про те, що у травні 2024 року ми будемо святкувати 1629 рік народження міста. Звісно, між науковцями і зараз точиться чимало суперечок з цього приводу.
У 2011 році піднімалося питання про те, щоб створити комісію, яка буде досліджувати точний вік Києва. Олександр Бригинець, який на той момент займав важливу посаду при Київській міській раді взагалі казав, що столиця може мати більше 4,5 тисяч років і бути старшою за єгипетські піраміди.
Але через постійну нехватку коштів, суперечки між науковцями, депутатами, істориками і навіть простими громадянами, а також через загальновідомі події необхідних досліджень не проводиться. Тому на сучасному етапі сказати зі 100 відсотковою впевненістю скільки років Києву неможливо. Отже, ми можемо точно стверджувати, що Київ – це неймовірне та дуже старе місто. Йому точно не менше, ніж 1500 років. І хто б що не говорив, але давня історія, вигідне географічне розташування, наявність пам’яток робить нашу столицю одним з найбільш красивих, значимих та старовинних міст на Землі.
Більше історії міста читайте у розділі “Історія Києва“