Одним із райцентрів Київщини, який більшості українців відомий як місце розташування столичного аеропорту, є Бориспіль.
Насправді це містечко примітне не лише своїм летовищем, що з початку повномасштабного вторгнення не працює. Яку історію має відповідне місто, та що цікавого є в Борисполі і його околицях для мандрівників із різним колом інтересів, розповідає пропонований текст.
Бориспіль:сторінки давньої історії
Даний населений пункт, який у стародавні часи раніше мав назву Летч, існував ще в епоху раннього середньовіччя, що підтверджують писемні згадки про нього, датовані 1015 та 1154 роком.
У той період на території Борисполю розташовувалася цитадель – укріплення, що стояло на захисті Києва з південно-східного напрямку.
Сучасна назва міста має відношення до князя Бориса, який, бувши сином князя Володимира Святославовича, був убитий на верхів’ях річки Альти в 1015 році. Наказ позбавити життя Бориса віддав його рідний брат, щоб стати єдиним претендентом на престол.
Пізніше, 1117 року пам’ять загиблого була вшанована Володимиром Мономахом – можновладець наказав на його честь спорудити кам’яний храм, який назвали Летською божницею.
У подальші часи доля містечка не була простою. Його спалювали монголо-татарські загарбники, місто переходило під владу Речі Посполитої, а наприкінці ХVI століття воно було подароване польським монархом гетьману низового запорізького козацтва Войцеху Чановському.
Пізніше містечком володіла династія Жолкевських, а після перемоги українців у визвольній війні воно здобуло статус сотенного міста Переяславського полку.
У період ХVIІІ – ХІХ століть місто стало великим торгівельним центром, що належав до Полтавської губернії.
Цікаві місця в Борисполі
Даний населений пункт, які іноді помилково вважають передмістям столиці, є самостійним містом зі своїми родзинками. Найвідоміші його локації описані нижче.
Європейська площа
Це головний міський майдан, яких розташовується за адресою вул. Київський шлях, 72.
Центральну зону площі прикрашає ефектний водограй плоскої форми. Після настання вечірніх сутінків цей фонтан красиво підсвічується різними кольорами. Також дана локація містить ще одну композицію з водограїв, біля якої встановлена монументальна скульптура Нестора-літописця. З його рукописів стало відомо про найдавніші часи існування цього міста.
Європейська площа – колоритне місце, де погуляти в Борисполі варто його гостям. На ній упорядковані лавочки для відпочинку та зелені газони.
Бориспільський історичний музей
Цей історико-культурний заклад заснував місцевий краєзнавець Віктор Йова ще 1967 року.
Музей має багатий фонд. Його експозиції розповідають про різні періоди життя міста. У Бориспільському музеї історії та краєзнавства часто відбуваються різні масові заходи, наприклад, зустрічі митців, презентації каталогів, альманахів та тематичні виставки, присвячені до знаменних подій.
Графік роботи музею – з 10.00 до 18.00 години. Відкритий такий музейний заклад райцентру Бориспіль, куди піти туристу варто для ознайомлення з минулим міста, з середи по неділю включно. Його адреса: вулиця Київський шлях, 89.
Книшовий меморіальний парк
На відповідній парковій території раніше знаходився найдавніший міський цвинтар. Це кладовище має сумну й трагічну історію – на ньому були поховані тисячі жертв голодомору. 1934 року представники комуністичного режиму тут зруйнували могилу автора тексту державного гімну України, поета П. Чубинського та Миколаївський храм.
Наразі ці пам’ятки відновлені. Офіційне відкриття даного парку відбулося вже за часів Незалежності України – цього року він святкує своє 17-річчя.
Інші меморіальні місця парку – пам’ятники жертвам голодомору, воїнам Другої світової та українським прикордонникам, а також величний монумент, що вшановує пам’ять жертв Чорнобильської катастрофи. Знаходиться Книшовий парк на вул. Київський шлях, 33/1.
Свято-Покровський кафедральний собор
Чинний храм, що наразі є головною святинею й однією з візитівок міста. Церква ця, яку можна найти на вулиці Покровській, 1, була споруджена наприкінці позаминулого століття.
Автором її архітектурного проекту, що вражає вишуканістю й оригінальністю, став архієпископ Черкаський та Канівський Софоній. Споруда належить Бориспільській єпархії УПЦ.
Богослужіння відбуваються у цьому соборі щодня.
Цікаві місця Бориспільського району
На території даного регіону Київської області збереглося понині кілька курганів, що в прадавні часи знаходилися на місцях поселень та городищ.
Цінні артефакти епохи бронзового століття були знайдені науковцями під час розкопок у селищі Головурів, а поблизу села Вишеньки археологи виявили залишки поселення періоду неоліту.
До фонду бориспільського історично-краєзнавчого музею передані цінні експонати доісторичних та середньовічних часів доби Київської Русі, які дослідники знайшли біля сіл Старе, Кийлів та Вороньків.
Село Вороньків Бориспільщини відоме також як мала батьківщина єврейського письменника-класика Шолом-Алейхема та об’єкт візитів відомого українського поета Павла Тичини. Місцева природа тут вражає красою. Туристи в захваті від величі краєвидів неозорих вод Дніпра-Славути, соснового бору та піщаної річкової заплави, оточеної пишними квітучими луками. Цей чарівний куточок вабить любителів «тихого полювання» – грибників та рибалок.
А фішкою села Гусинці є верхівка храму, яка видніється з-під водної гладі Канівського моря. Це маківка Гусинської церкви, яка була зведена наприкінці ХVIІІ століття й затоплена в результаті створення штучної водойми. Вигляд вона має надзвичайно видовищний та загадковий.
А храм, що належать до високохудожніх пам’яток сакрального зодчества всеукраїнського масштабу височіє в селі Сулимівка – це Покровська церква, побудована чотири століття тому. Вона є рідкісним зразком архітектури мурованих тричасткових храмів.
Куди піти з дитиною
Туристам, які подорожують всією родиною та яких цікавлять розваги для дітей, Бориспіль пропонує відвідати ігрову кімнату для малюків «Смурфляндія», що на другому поверсі ТРЦ «Aeromal». Тут на юних відвідувачів чекає безліч атракціонів, від класичних (надувні гірки, спортивні батути тощо) до ексклюзивних. Адреса даної локації, популярної для відзначення Днів народження дітлахів, – вул. Київський шлях, 2/6.
Альтернативне рішення – відвідування розважального дитячого центру LEGO PARK (вул. Київський шлях, 67). Даний заклад включає підрозділи, які будуть цікаві малюкам до трьох рочків, дошкільнятам середнього й старшого віку та школярам до 16 років. На його території є ігровий зал із консолями Playstation 4 PRO, що дозволить юним геймерам підкорювати віртуальні пригодницькі світи.
А на вулиці Бежівка, 31-а в Борисполі розташований центр розваг для дітей Show Kids. Цей заклад, вартий уваги батьків із дітьми, працює щодня, крім неділі.
Активні розваги на свіжому повітрі доступні гостям нового дитячого майданчика, що в Бориспільському парку культури та відпочинку. Серед них варто назвати лабіринт, різні атракціони, прокат скейтів, самокатів та велосипедів.
Мандрівники, які затримаються в місті, можуть зводити свою маленьку доньку чи сина в центр розвитку дитини «Дзиґа» – тут пропонуються різні майстер-класи, розважальні заходи вихідного дня та розвивально-навчальні й спортивні програми.
Готелі й ресторани
Для приїжджих є різні варіанти, де зупинитись у Борисполі на нічліг.
Гарну репутацію має його готельний комплекс «Престиж», що в парі кілометрів від міського центру, на вулиці Головатого, 18. Тут постояльців ждуть затишні й комфортабельні номери з каміном та кондиціонером за прийнятною вартістю, а ще смачні сніданки та ресторан із французькою кухнею.
Можна також зняти апартаменти в тризірковому готельчику «Корона», що на Бориспільській, 5. Його переваги – комфортабельні апартаменти з кабельним телебаченням, цілодобова ресторація, в якій готують смачні українські та європейські страви, а ще безкоштовний паркінг для авто та Wi-Fi на всій території.
Ще один привабливий для мандрівників бориспільській готель, особливо вподобаний романтичними парами, називається Non-stop Economy hotel. З його вікон відкривається чудовий панорамний вид на місто. Заклад пропонує номери різного рівня комфортності від одномісних до чотиримісних, у тому числі для некурців, та повноцінні ситні сніданки.
Найкращими закладами громадського харчування містяни вважають ресторани «Колиба» (Київський шлях, 2/8) і «Стара Вежа» (Ботанічна, 7), кафе «Філін» (Польова, 66) та піцерії «Квантро піца» (Івана Франка, 1) і «Челентано» (Київський шлях, 2/6).
Нестандартний заклад, де поїсти в Борисполі можна смачно разом зі своїми чотирилапими улюбленцями – парк-кафе «Маріаннна» (Київський шлях, 69-б).
Більше цікавої інформації про туризм та Бориспіль читайте на нашому порталі.