Біла Церква – одне з найбільших міст в Київській області. Розташоване за 80 кілометрів від міста Київ. Біла Церква лежить на мальовничих берегах річки Рось. Найцікавішою завжди є назва, яка асоціюється з храмами, великою кількістю культових споруд. Чому називається Біла Церква саме так?
Легенд щодо походження назви є чимало. Наприклад, кажуть, що у 1032 році Ярослав Мудрий збудував тут фортецю. Місто, яке з’явилося під час цього, отримало назву Юр’їв. А у 1050 році була споруджена церква на Замковій горі. Вона була білою і помітно виділялася серед інших споруд. Крім того, люди, які жили у навколишніх селах називали церкву на горі білою. А пізніше, коли фортеця була спалена через набіги, відбудовувалось місто, яке назвали Білою Церквою.
Біла церква: що цікавого?
Біла Церква – це дуже красиве сучасне місто, яке має і історичні та природні пам’ятки. Однією з таких є дендропарк «Олександрія». Це найбільший архітектурно оформлений парк в Україні. Площа парку – 400 гектарів, розташований на річці Рось. У Парку є величезна кількість декоративних водойм, їхня скупна кількість – 21 га. Довжина доріжок – 20 кілометрів. Парк – це неймовірна композиція, яка складається з природних і архітектурних об’єктів.
У 1774 році Францішек Ксаверій Браницькій отримав Білу Церкву і території від неї у довічне користування. Пізніше він одружився з Олександрою Енгельгардт, яка у 1784 році отримала маєток у Білій Церкві в подарунок від свого чоловіка. Браницька почала наводити лад у ньому. Олександра бувала у парках європейських міст і захотіла збудувати щось подібне. Для парку жінка обрала віковічну діброву в урочищі Гайок, що розміщене за 3 кілометри на захід від Білої Церкви. Парку була дана назва «Олександрія».
Автором забудови став архітектор Мюффо. Парк був справжньою перлиною, адже спроєктований дійсно найвідомішими архітекторами. Кінець 18-го – перша половина 19 століття стали часом найбільшого розквіту. З часом парк почав занепадати, під час війн і революцій значну частину скульптур було знищено і вивезено. Після Другої світової війни парк відновлено. Зараз тут росте більше 4000 видів рослин, знаходяться пам’ятки архітектури. Парк працює щоденно з 8.00 до 19.00 або 20.00 години в залежності від пори року.
Цікаві місця в Білій Церкві – це і водяний млин. Млин і греблю на річці Рось збудували у 70-х роках 18 століття. Кошти на побудову давали Браницькі. На греблі є місток, за допомогою якого сполучаються два береги Білої Церкви. Греблю збудували спочатку. Після того був споруджений водяний млин. Він давно не працює і перебуває в аварійному стані. Розташована пам’ятка архітектури на вулиці Замковій, 37.
Пам’ятки у Білій Церкві – це і вишуканий Зимовий палац Браницьких. Палац збудували у 1796 році. Він розташовується на Олександрійському бульварі, 7. Це – класична споруда, яка має геометричну визначеність, а іонічний портик надає їй вишуканості та урочистості. У споруді є підвал, де зберігали вино і продукти. Споруда була дещо перебудована, не збереглося внутрішнє оздоблення. Певний час тут були різні організації, госпіталі. Кілька років тут існував шпиталь для німецьких полонених. Зараз у палаці розміщується школа мистецтв №1.
Біла Церква: що подивитись, якщо хочеться просто прогулятись? Можна відвідати Замкову гору. Вона розташована на західному березі річки Рось. Це пам’ятка археології, яку відносять до 9-13 століть. Саме тут колись було збудовано фортецю, пізніше замок. За часів Катерини Другої фортецю зруйнували. У 2013 році на горі було завершено спорудження храму. Це – біла церква, у середині – візантійський стиль.
Де погуляти у Білій Церкві?
У місті є чимало місць, де можна насолодитися красивою природою, затишком та архітектурою. Одним з таких є Будинок органної та камерної музики. Був споруджений у 1812 році. У ньому поєдналися особливості архітектури 19 століття. Будівництво храму почалося у 1789 році. Гроші на це давав гетьман Браницький. Храм мав бути присвячений сину Браницького Олександру. Ймовірним архітектором споруди вважають Доменіко Ботані. У 1935 році костел закрили. Відкривали лише на час німецької окупації. Пізніше тут були лекційні зали і склад. Після цього була проведена реставрація. З 70-х років виникла ідея організувати тут зал камерної музики. У 1990 році був встановлений перший орган. Будинок органної музики розташований на вулиці Соборній, 4. Він розміщений за 2 кілометри від залізничного вокзалу біля парку Тараса Шевченка.
Біля Будинку камерної музики є храм Георгія Змієборця. Храм був побудований дуже давно. Але з часом так зруйнувався, що було навіть важко знайти його фундамент. Його розшукали лише у 80-х роках. Тоді ж знайшли і плани будівлі, тому була змога відбудувати церкву. Храм побудований за зразками руських церков 11-13 століть. Недалеко від нього розташований пам’ятник Ярославу Мудрому.
Одним з найгарніших храмів є Спасо-Преображенський храм. Його будували у 1833-39 роках завдяки Олександрі Браницькій. Колись на цьому місці була Микільска церква, яку заклав Іван Мазепа. Храм побудований у стилі класицизму. Церкву будували з цегли і розписували вручну олійними фарбами. Оригінальні малюнки не збереглися. У храмі є чимало ексклюзивних речей 15-17 століття. Розташований храм на вулиці Соборна, 1.
Красивою також є споруда Білоцерківського аграрного університету. Це вишукана і велична будівля, яка у 19 столітті була найбільшою гімназією.
З 1809 по 1814 рік були збудовані торгові ряди. Це будівлі у стилі класицизму, де мали продаватися різноманітні товари. Замовляв будівництво будівлі Ксаверій Браницький. До нашого часу ці торгові ряди є діючими.
Де зупинитись у Білій Церкві?
У місті є досить багато закладів, де можна поїсти і відпочити. Наприклад, у садибі Lepsza можна відпочити, скуштувати смачні десерти, каву, основні страви. Тут також можна повноцінно пообідати та отримати масу насолоди від смачної їжі. Розташована на вулиці Шевченка, 7. У Сіті Парк Хотел можна знайти ті номери, які вам найбільше до душі. Тут чисто, є багато необхідних гігієнічних дрібничок, можна поснідати. Розташовується на вулиці Ярослава Мудрого, 14. У арт-готелі «Династія» можна відпочити з дороги, поїсти, набратися сил для нових подорожей, приємний персонал зробить все, щоб гостям було комфортно та зручно. Розташовується у Банковому провулку, 9.
Середня ціна за добу у готелі в Білій Церкві – 1400-2600 гривень з людини. Звісно, ціни можуть варіюватися, але в будь-якому випадку тут велике різноманіття місць, де можна гарно провести час.
Біла Церква – це старовинне місто з давньої історії. Воно красиве, сучасне і давнє одночасно. Красиві краєвиди, привітні люди роблять його перлиною Київщини.
Більше про актуальної інформації про Білу Церкву та туризм читайте на нашому порталі.