Гастрит – болюче запалення слизової оболонки шлунка, що може протікати у гострій чи хронічній формі. Зараз це одне з найпоширеніших захворювань ЖКТ: хронічну форму гастриту має близько 80% дорослого населення планети різного віку. Запущене захворювання або просто неправильно підібрана медикаментозна терапія сприяє розвитку більш серйозних ускладнень, таких як виразкова хвороба та рак шлунка.
Щоб не допустити погіршення ситуації зі здоров’ям, потрібно знати перші симптоми гастриту, займатися профілактикою та вчасно звертатися до гастроентеролога. Лікар проведе діагностику та пропише відповідне лікування, яке допоможе позбавитися захворювання. Одним із найефективніших медикаментів у терапії рефлюксної хвороби та гастродуоденіту є препарат нольпаза – засіб, що допомагає знизити підвищену кислотність, швидко знімає біль та неприємні відчуття. Важливо: перед прийомом препарату потрібно проконсультуватися з особистим лікарем! Розглянемо перші ознаки гастриту, причини його виникнення, чим лікують недуг і що потрібно його профілактики.
Симптоми гастриту
Спочатку гастрит може не давати про себе знати, хоча слизова вже уражена. Але на певній стадії вже починають поступово проявлятися неприємні симптоми. Перелічимо основну симптоматику гострого гастриту:
- сильний біль у животі після вживання гострої, смаженої або жирної їжі;
- печія;
- нудота;
- блювання;
- діарея;
- лихоманка;
- білий наліт на язику;
- відчуття важкості у животі.
При хронічному гастриті додатково проявляються такі симптоми, як:
- відрижка;
- печія;
- запор;
- діарея;
- нестабільний стілець;
- неприємний запах з рота.
Загальне самопочуття також значно погіршується. Людину може турбувати сонливість, швидка стомлюваність, запаморочення, підвищена пітливість, підвищений тиск, анемія. Якість шкіри, нігтів та волосся значно погіршується. Це все відбувається через порушення всмоктування поживних речовин.
Медикаментозне лікування гастриту
Основний метод лікування – дієта та застосування медикаментів, які нормалізують соляну кислоту та захищають слизову оболонку шлунку. Найчастіше лікування проводиться амбулаторно, а важких випадках – в стаціонарі.
Для лікування гастриту з підвищеною кислотністю використовуються в’яжучі та обволікаючі ліки. Також призначається дієта №1 за Певзнером. Для нормалізації травних процесів призначають ферментовмісні препарати: Дегестал, Фестал, Мезім-форте. Якщо турбує гастрит зі зниженою кислотністю, призначають препарати Вісмуту, фітотерапію, а також дієту №2 за Певзнером. Якщо гастрит спричинений бактерією Helicobacter pylori, призначається антибактеріальна терапія антибіотиками. У цьому випадку хворому можуть виписати Амоксицилін, Кларитроміцин, Пілорид. Для усунення дискомфорту лікар може призначити спазмолітики, протиблювотні ліки, анальгетики та інфузійну терапію.
Профілактика гастриту
Як відомо, будь-яке захворювання простіше попередити, ніж потім його лікувати. Тому важливо займатися профілактикою гастриту. В першу чергу потрібно збалансувати харчування, відмовитися від шкідливих звичок, прибрати стрес зі свого життя. Рекомендується вживати розварені каші, овочеві та круп’яні супи, страви з високим вмістом клітковини. Важливо мінімізувати вживання смажених, гострих та жирних продуктів. Від червоного м’яса, шоколаду, спецій та дратівливих продуктів краще відмовитись. Також бажано відмовитись від алкоголю, куріння, солодких газованих напоїв, фастфуду. Не забувайте ретельно мити продукти, щоб уникнути потрапляння в організм бактерії Helicobacter pylori. А якщо змушені тривалий час приймати анальгетики та жарознижувальні, слідкуйте за кислотністю шлунка та консультуватися у свого лікаря. Не забувайте періодично проходити профілактичні медичні огляди, щорічно обстежуватися на Helicobacter pylori, своєчасно лікувати серцево-судинні, ендокринні захворювання та патології ШКТ.