Коли закладено носа, це завжди позначається на загальному самопочутті дитини, знижуючи якість її сну, апетит та активність. Вузькі носові проходи, висока чутливість слизової оболонки та інші індивідуальні характеристики можуть сприяти частому нежитю та утрудненому диханню у дітей.
Анатомічні особливості, пов’язані з віком дитини
Череп та лицьовий скелет у маленьких дітей розвиваються поступово, тому порожнина носа невелика за розмірами. Збільшення носових ходів відбувається із віком дитини. Слизова оболонка носа – тонка, багата капілярами, схильна до швидкого набухання та рясного виділення слизу у разі запалення.
Діти грудного віку закладеність носа часто формується і натомість прорізування зубів. Це зумовлено припливом крові до ясен та запаленням сусідніх тканин. Нежить, пов’язаний із зростанням зубів, нерідко супроводжується підвищенням температури. Як правило, подібні симптоми продовжуються до 3 днів і потім не турбують.
Анатомічні патології носа
Лікарі звертають увагу на низку анатомічних захворювань, які можуть призвести до закладення носа. У дітей зустрічаються такі патології:
- вроджені аномалії – викривлення носової перегородки або надто вузькі носові проходи можуть бути причиною утрудненого дихання та хронічного нежитю;
- збільшені аденоїди та поліпи при запаленні можуть блокувати носові проходи, викликаючи часті риніти, постійну закладеність носа та інші захворювання верхніх дихальних шляхів;
- через хронічні інфекції розвиваються набряки та незворотні зміни слизової оболонки носа, що призводять до утруднення носового дихання.
Подібні порушення можуть значно погіршити якість життя дітей, що призводить до постійного дискомфорту та недостатнього надходження кисню в організм. Раннє виявлення та лікування анатомічних патологій необхідне швидкого та ефективного поліпшення стану дитини.
Як знизити закладеність носа за анатомічних особливостей?
Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем та проведіть діагностику для виявлення причин частого нежитю. У деяких випадках може бути потрібне медичне втручання, включаючи хірургічне виправлення порушень. Для усунення закладеності носа та полегшення стану у дітей з анатомічними особливостями можна застосовувати такі методи:
- Промивання носа. Регулярне використання сольових розчинів допомагає очистити носові проходи від слизу та зменшити набряк. Це корисно при нежиті та запальних реакціях у носі незалежно від їхнього походження.
- Зволоження повітря. Використання зволожувачів повітря допомагає підтримувати оптимальну вологість, запобігти пересиханню слизової оболонки носа та нормалізувати дихання.
- Своєчасне лікування респіраторних інфекцій допомагає запобігти ускладненням та зміцнити дитячий організм більш уразливим до впливів навколишнього середовища.
Якщо дитина не дихає носом тривалий час, вона може поступово звикнути до ротового дихання, що призводить до некоректного розвитку щелепно-лицьового відділу та порушень мови. При частому та хронічному нежиті слід показати дитину лікарю. Самолікування може посилити ситуацію. Дотримання медичних рекомендацій допоможе уникнути серйозних проблем та зберегти здоров’я дитини.
Настанова Міністерства охорони здоров’я 00860. Закладеність носа
Шидловський Ярослав. Переклад Дзвенислави Копанської. Риносинусит у дітей/Журнал «Медицина світу» 2020, 07-09.
Goldsmith AJ, Rosenfeld RM. Treatment of pediatric sinusitis. Pediatr Clin North Am. 2003 Apr; 50(2): 413–26.
Shapiro, G. G. (1992). Introduction and definition of sinusitis. J Allerg Clin Immunol, 90, 417–418.