Оплата банківськими картами у сучасному світі зустрічається майже на кожному кроці: у супермаркетах, магазинах техніки, на гуртових складах, пошті і навіть на ринку. Безготівкова оплата на банківський рахунок виконується за допомогою POS-терміналів. Вони зв’язуються з банком через інтернет, а сума операції вводиться безпосередньо на пристрої або через програму на комп’ютері. Після підтвердження операції банком, кошти списуються з рахунку покупця.
Термінали можуть мати різний набір функцій, дають змогу проводити продажі та повернення товару, друкувати чеки, а також передавати автоматично дані про транзакції.

Джерело: art-trade.com.ua
Що таке POS-термінал і як він працює?
POS-термінал — це обладнання, яке використовується для безготівкових розрахунків. Пристрій має невеликі компактні розміри, може використовуватись окремо або інтегруватись в комплексні системи (комп’ютери зі спеціальним ПЗ, сканери штрих-кодів, принтери чеків).
Пристрій працює за наступними алгоритмом:
- При купівлі товару продавець сканує штрих код та вводить суму покупки через програму на комп’ютері або на самому терміналі.
- Для оплати клієнт повинен вставити банківську карту у спеціальний отвір або прикласти її для безконтактної оплати.
- Операція обробляється, інформація надсилається в банк і якщо коштів вистачає, проводиться автоматичне перерахування потрібної суми з рахунку клієнта на рахунок продавця.
- Після проведення успішної операції термінал друкує 2 чеки, один з яких зберігається на касі для полегшення звітності.
Види POS-терміналів та їхні альтернативи
Обладнання для безконтактної оплати широко використовується у різних сферах бізнесу і це не лише торгівля. Звичайний POS-термінал для магазину гарантує прямий контакт покупця з продавцем. Проте існують і інші рішення, які все частіше використовуються для оплати в інтернет-магазинах дистанційно, в службах доставки, таксі та при наданні різних виїзних послуг. Окрім звичайних стаціонарних терміналів, дедалі частіше використовуються мобільні та віртуальні варіанти.

Джерело: art-trade.com.ua
Стаціонарні та мобільні термінали
Традиційні (стаціонарні) POS-термінали можна зустріти сьогодні на кожному кроці. Вони під’єднуються до електромережі та за допомогою інтернету виконують з’єднання з банком при проведенні транзакцій. Таке обладнання використовується у супермаркетах, в будь-яких точках продажу, кафе, ресторанах, фітнес-центрах.
Мобільні термінали (mPOS) — зручне сучасне рішення для малого бізнесу, коли необхідно проводити розрахунки на виїзді. Найчастіше вони використовуються на виставках, ярмарках, на базарах, а також службами доставки. MPOS можуть підключатись до будь-якого мобільного пристрою (смартфон, планшет, ноутбук) через Wi-Fi або Bluetooth.
Віртуальні POS та інші рішення
Віртуальні POS-термінали (vPOS) представлені у вигляді програмного забезпечення без використання звичайного фізичного пристрою. Додаток встановлюється на комп’ютер, смартфон або планшет, який має доступ до інтернету. Таке ПЗ використовується для проведення транзакцій при продажах в інтернет-магазинах.
Серед інших альтернатив:
- E-Wallets — електронні гаманці для розрахунків без фізичних карток.
- Прямі банківські перекази з рахунку клієнта до постачальника. Найчастіше такий варіант зустрічається при гуртових продажах, у виробників продукції чи постачальників послуг.
- QR-коди. При скануванні через смартфон, клієнт переходить на сторінку оплати товару або послуги.

Джерело: art-trade.com.ua
Переваги та недоліки POS-терміналів
До головних плюсів відносять:
- Зручність та простота розрахунків. Швидкість операцій без використання готівки значно спрощує процес оплати товарів та послуг.
- Відсутність роботи з готівкою значно зменшує ризики людських помилок та крадіжок.
- Забезпечення чіткої автоматичної звітності до органів контролю та полегшення аналізу продажів.
- Сумісне використання з іншим обладнанням: інтеграція до програмного забезпечення, бази CRM та систем обліку.
Мінуси:
- Затрати на придбання обладнання або його оренда, а також оплата комісій банку за транзакції згідно з договором.
- Збої та необхідність періодичного сервісного обслуговування. Окрім технічних проблем з обладнанням можуть виникати збої через відсутність електрики або інтернету.
- Можливі кібератаки з викраденням платіжних клієнтських даних.
- Залежність від постачальника обладнання для усунення будь-яких несправностей чи наявності оновлення.

Джерело: art-trade.com.ua
Як обрати POS-термінал?
Щоб обрати оптимальний пристрій, варто враховувати деякі моменти:
- Тип бізнесу та його масштаби дозволяють визначити, яка кількість та модель обладнання буде оптимальною (стаціонарний, мобільний, чи віртуальний).
- Набір функцій: звітність, інтеграція з різноманітним ПЗ, облік товарів, автоматична звітність, робота з програмами лояльності, доступні типи розрахунків (безконтактний, з банківською картою).
- Можливість інтеграції у загальну систему касового обладнання з іншими пристроями: сканерами штрих-кодів, принтерами чеків, скриньками для грошей.
- Ціна обладнання включає не лише придбання пристрою, а й затрати які будуть виникати на обслуговування.
- Виробник та гарантія на термінали напряму впливає на швидкість проведення операцій та його строк використання.
Як підключити та налаштувати POS-термінал?
Після придбання термінала важливо його правильно підключити та налаштувати для подальшого використання:
- При установці пристрою варто уважно слідкувати інструкції виробника та постачальника послуг.
- Спочатку під’єднується живлення та інтернет, а потім за необхідності інше обладнання.
- Після увімкнення необхідно дотримуватись інструкцій на екрані про перше налаштування.
- Введення своїх даних та банківських реквізитів.
- Налаштування інших функцій: мова, валюта розрахунку, параметри друку чеків тощо.
- При використанні системи зі спеціальним ПЗ, варто виконати інтеграцію термінала для правильних розрахунків.
- Виконайте декілька тестових транзакцій для перевірки роботи пристрою та переконайтесь, що гроші надходять на ваш банківський рахунок.
- Проведіть навчання для персоналу, який буде використовувати термінали в роботі.
Якщо у вас виникають труднощі у виборі найкращої моделі саме для вашого бізнесу, зверніться до консультантів Art Trade. Менеджер не лише допоможе з вибором, а підбере оптимальні моделі з асортименту за вигідною ціною для вас.