Київ – столиця України та одне з найстаріших міст в Європі. Київ, як і кожне місто в Україні має свою особливу багатовікову історію, символи, які пояснюють її особливості, історичну спадщину. Розрізняють символіку офіційну та неформальну, яка відома серед місцевих жителів, туристів. Що означає герб міста Києва? Чому каштан є символом Києва? Яка рослина є символом міста Києва? все це розглянемо у даній статті.
Символи Києва: перелік та історія
Київські каштани
Одним із символів Києва є каштани, які простягаються містом. Батьківщиною каштанів вважають Грецію, а популярним став в другій половині ХІХ століття, такі дерева прикрашали міські садиби, монастирі. Яка ж квітка є символом Києва? В українській культурі каштан вважається символом добробуту, родючості та затишку. Історія рослини, яка є символом Києва починається у ХІХ столітті із 1842 року, за наказом царя Миколи І садити дерева на сучасному Бульварі Тараса Шевченка, проте результат не сподобався царю і він розпорядився висадити тополю. Місцеві жителі намагались зберегти насадження, а також висаджували у своїх дворах. Символом столиці каштани стали у ХХ столітті. Перша каштанова алея була висаджена тодішнім директором ботанічного саду (на даний час Ботанічний сад імені Фоміна) був Афанасій Рогович.
Герб Архангел Михаїл
Герб Києва за свою історію зазнавав чимало змін. Перша згадка про герб була у 500 році. Остаточний варіант був затверджений у 1995 році. Що означає герб міста Києва? Архангела Гавриїла часто можна побачити на іконографії та пам’ятках архітектури. Він є символом сили, захисту, перемоги добра над злом. На сучасному гербі зображений Архангел Гавриїл із щитом, мечем у руці, срібному вбранні та плащі пурпурового кольору. Навколо голови золотий ореол, у правій руці золотий меч-промінь, а в лівій срібний щит овальної форми, на якому зображений грецький хрест.
Київський торт
Десерт є символом Києва. Київський торт має унікальний рецепт, куди входять коржі із білків, масляний крем з горіховою начинкою. За однією із версій “Київський торт” з’явився у 1956 році, кондитери з фабрики імені Карла Маркса експериментували з рецептами і віднайшли той самий авторський рецепт десерту, який став візитівкою міста та є символом міста Києва.
Гімн Києва
Всім відома композиція “Як тебе не любити, Києве мій” була створена у 1962 році, автор слів поет Дмитро Луценко, автором музики став український композитор Ігор Шамо. Цікавим фактом є те, що музика була написана за одну ніч, тоді як слова створювали понад місяць. Після першого виконання пісня стала неофіційним символом міста Київ та його гімном, а офіційний статус гімну отримала у 2014 році. Проте варто зауважити, що пісенним гімном у радянські часи вважався “Київський вальс”, який був написаний Андрієм Малишком, Платоном Майбородою у 1950 році.
“Знову цвітуть каштани, Хвиля дніпровська б’є. Молодість мила, –ти щастя моє”-співається у відомій композиції.
Золоті ворота
Історична арка є символом Києва, багатої історичної культури міста, та його статусу як політичного центру. Пам’ятка архітектури є згадкою про Київську Русь. Золоті Ворота розташовуються в центрі міста, зведені були у 1164 році. Спочатку мали назву Південні ворота та служили як оборонна споруда для Києва. За часів правління Ярослава Мудрого ворота мали велике стратегічне та оборонне значення.
За свою багатовікову, цікаву та легендарну історію, Київ має чимало символів, які є відображенням історичної, культурної спадщини міста, є його візитівкою та приваблює не лише місцевих жителів, але і туристів, гостей міста.
Більше актуальної інформації про Київ читайте на нашому порталі.