Столиця нашої могутньої країни – Київ – місце з віковічною історією. Місто великих князів, стародавніх пам’яток культури, місто – серце нашої України, де зібралася уся велич історії та краса культури. Визначні місця Києва настільки унікальні, що Київ може ними пишатися. Всі вони є окрасою міста, в них є унікальний київський колорит, а ще вони сповнені цікавинок, таємниць, мають свою унікальну історію.
Визначні місця Києва настільки відомі, що, мабуть, немає людини, яка б про них не чула — тому навряд чи ми відкриємо для вас щось нове. Але, як факт — зробимо корисний гайд для вас. Тоді як приїдете до столиці, знатимете, куди піти та що побачити.
Визначні місця Києва: що подивитися та куди піти?
1. Києво-Печерська Лавра
Головна пам’ятка духовенства України, відома навіть далеко за її межами, позаяк ще за часів Київської Русі Лавра виступала у ролі соціально-культурного та просвітницького центру.
Зараз це Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, який є найбільшим з музейних комплексів країни: тут розташовані 144 споруди, 122 з них відносяться до історичних та культурних пам’яток. Тут і численні приміщення для виставок, і храми, архітектурні пам’ятки, а також унікальні підземні комплекси.
Ви будете здивовані, але Києво-Печерський заповідник — це музей в музеї: тут знаходяться Музей історичних коштовностей, Музей українського народного декоративного мистецтва, Музей театрального, музичного та кіномистецтва, Музей книги і друкарства України. Тут зібрані витвори митців минулого і сучасності, старовинні рукописи, колекції тканин, ювелірні вироби, ікони та стародавні гравюри.
Але, Києво-Печерська Лавра це не тільки про історію та культуру. Вище писалося, що це — центр духовенства і його головною перлиною є монастир, збудований у 1051 році монахами Антонієм і Феодосієм неподалік від Києва. З ХІ сторіччя монастир став осередком поширення і укорінення християнства у Київській Русі. А вже в ХІІ сторіччі монастир удостоєний статусу лаври — головного монастиря.
Дивуєтесь, чому його почали називати “Печерською” лаврою? Перші монахи оселялись у печерах на території монастиря, саме звідси й пішла його назва. А сама культурна та історична пам’ятка займає понад 20 гектарів.
На території заповідника є унікальна пам’ятка — Троїцька надбрамна церква, датована ХІІ сторіччям. Вона збереглася в майже первозданному вигляді.
2. Майдан Незалежності
Думаємо, що тут ми сильно вас здивуємо: уявіть собі, що на місці найвідомішої площі країни колись була пустка!
Лише в 19 сторіччі почалась забудова Хрещатицької площі дерев’яними та кам’яними спорудами. А вже у 1912 році світ побачив перший український хмарочос — хмарочос Гінзбурга. Проте, сучасного вигляду площа Хрещатик почала набувати у 70-х роках минулого сторіччя.
Слід зазначити,що за роки свого існування Майдан Незалежності встиг побачити три революції: Революцію на граніті (1990), Помаранчеву революцію (2004) та Революцію Гідності (2013-2014)
Мабуть, наймасштабніша реконструкція площі була на початку 00-х років нинішнього сторіччя: саме тоді було повалено пам’ятник леніну, замість нього з’явилася інша, впізнавана сьогодні пам’ятка — колона з фігурою дівчини, що тримає гілку калини. Назва цій пам’ятці — Монумент Незалежності України. Приблизно тоді ж було відкрито перший столичний ТЦ “Глобус”.
На Хрещатику та біля нього є місця, які має відвідати кожен гість Києва: готель “Україна”, Будинок Профспілок, Жовтневий палац, Київська державна консерваторія, Національна філармонія, Київський академічний театр ляльок, Пасаж, Меморіал Небесної сотні та Алея зірок.
3. Андріївський узвіз
Київ був би не тим, якби він не мав Андріївського узвозу. Він цікавий тим, що відкриває туристу історичне, культурне повсякдення життя столиці якнайкраще. За це узвіз і отримав прізвисько “Київський Монмартр”.
На Андріївському узвозі є оглядовий майданчик, з якого відкривається прекрасний вид на Поділ та широкий Дніпро. Та головною перлиною місця є Андріївська церква — пам’ятка архітектури, виконана в готичному стилі за проектом Растреллі в 1754 році. В церкви є своя цікавинка: це єдина київська церква без дзвонів
Чи не найкращим чином життя киян у різні часові проміжки можна побачити у “Музеї однієї вулиці”: ви просто йдете, заглядаючи у вікна будинків і бачите, яким було життя на вулиці в різні часи. Колекцію музею почали збирати наприкінці 80-х років минулого сторіччя, а відкриття відбулося у 1991 році.
Тут зосереджено усі цікаві історії, випадки міські байки. А будівля музею з’явилася на початку ХХ сторіччя на території маєтку, що належав купцю Філіпу Лакерді.
Ще один відомий музей, що знаходиться на Андріївському — це музей Булгакова, також відомий як Будинок Турбінних. Тут письменник провів 13 років свого життя і передав колорит дому та його мешканців у своєму творі “Дні Турбіних”. Сам же будинок входить у ТОП-20 найкращих літературних музеїв світу.
4. Маріїнський парк
Одне з найкрасивіших історичних місць Києва. Парк розташовується навпроти Верховної ради України та Маріїнського палацу, між Парковою дорогою та вулицею Грушевського. У тандемі з Хрещатим парком утворюють один з найпопулярніших екскурсійних маршрутів — Паркове кільце.
Парк було засновано у 1874 році, а облаштовував його імператорський садівник. Парк займає приміром 10 гектарів, у ньому ростуть липи, каштани, клени.
У 1900 році в парку з’явилась окраса — фонтан, який і до сьогодні радує містян та туристів. Тут же є і найромантичніше місце столиці — Міст закоханих. Закохані та молоді тут залишають на щастя замочки, стрічки, хустинки, зав’язані на вузлик як знак вічного кохання.
5. Арка Свободи українського народу та підвісний пішохідний міст
Арка Свободи українського народу в минулому була аркою дружби народів. Та на щастя, все радянське залишилося забутим, і зараз це місце, де полюбляють гуляти кияни та гості міста. Тут часто в зимовий період проводяться змагання з сноубордингу, літом є можливість насолодитися краєвидами Дніпра з оглядового майданчику.
Дуже незвичайний за своєю конструкцією скляний міст було відкрито у 2019 році,він з’єднує Арку Свободи українського народу з Володимирською гіркою. З нього також відкриваються неймовірні види.
6. Софійський собор
Це найвеличніша споруда заповідника “Софія Київська”, яка до того ще й занесена до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Гуляючи біля собору, відчуваєш велич і свободу.
Засновником святині був князь Ярослав Мудрий. За часів Київської Русі собор був політичним, духовним та культурним центром.
Серед цінних експонатів туристи можуть побачити мармуровий саркофаг, у якому спочиває Ярослав Мудрий. Також є каплиця митрополита Петра Могили та капела Мазепи, різьблений покритий золотом іконостас.
7. Батьківщина-мати
Найвпізнаваніша скульптура Києва, яка, беззаперечно, є його візитівкою. Пам’ятка є частиною музею «Україна в Другій світовій війні». Автором скульптури став Василь Бородай.
Гігантська красуня з мечем і щитом у руках символізує велич та силу України.
Висота архітектурного дива складає 102 метри, а вага – 450 тонн! Уявіть собі, для її побудови було навіть створено спеціальний кран. А створена вона була у рідному Києві, на заводі імені Паризької комуни. Відкриття відбулося 9 травня 1981 року.
Всередині скульптури є ліфти, які можуть доставити вас на оглядові майданчики на висоті 36 та 91 метрів. З них відкриваються неймовірні, мальовничі краєвиди. Слід зауважити, що після повномасштабного вторгнення рф в Україну статуя пережила невеличку реконструкцію – було знято зі щита герб радянського союзу, що відноситься до забороненої в нашій країні символіки. Але своє місце тепер знайшов герб нашої незламної України – саме його розмістили на щиті.
8. Мистецький арсенал
Осередок української культури, що має за цінність збільшувати та модернізувати культурний потенціал нашого суспільства – Мистецький арсенал. Тут проходять форуми, зустрічі, виставки – від книг і до музичного мистецтва.
Головне завдання Мистецького арсеналу – це зацікавлення українців з метою єднання
Будівлю Арсленалу було закладено у 1784 році, на місці колишнього жіночого монастиря. Його архітектором був Карл де Шарон, але це спірне, на думку істориків, питання. Будівля вважається першою в стилі класицизму у столиці.
9. Труханів острів
Один з найдавніших у Києві та найбільший з київських островів. Йому присвятила свій вірш Ліна Костенко, відома українська поетеса, вишукано назвавши «Київською Венецією».
Острів сформований піском та земелю, що наносилися протягом століть потоками Дніпра та Десни. Площа – 450 гектарів. Ймовірно, що назва острова походить від імені половецького хана Тугорхана, батька дружини князя Святополка, яка мала у цьому місці резиденцію.
З 1920-х років острів почав забудовуватися, тут навіть було невеличке селище. Але у 1943 році фашистські окупаційні війська спалили його під час відступу. У післявоєнний час владою було вирішено перетворити місце у зону для відпочинку. У 50-х роках минулого сторіччя було розроблено план Гідропарку, а вже за кілька років тут звели парковий міст через Дніпро, який дуже полюбився містянам, та й зараз є одним з місць до обов’язкового відвідування туристами та жителями Києва.
10. Київська фортеця
Визначні місця Києва важко уявити без цієї історичної пам’ятки. Це вражаючий історичний комплекс споруд, який, уявіть собі, формувався протягом цілих 15 сторіч. Сама фортеця розташовується на схилах правого берега Дніпра. До складу комплексу увійшли Києво-Печерська лавра, завод «Арсенал», Національний музей «Україна у Другій світовій війні» та інші оборонні споруди міста Києва.
Київська фортеця наразі охороняється державою, адже частина її споруд перебуває під загрозою руйнування – нажаль, час бере своє.
Тут ви можете побачити гігантські земляні укріплення, кам’яні вежі, помилуєтеся найдавнішою середньовічною пам’яткою – оборонними мурами Верхньої лаври.
Подорожуйте, наскільки це можливо. Час біжить вперед, і завжди приємно озирнутися назад, знаючи, що не втравтив його дарма. Визначні місця Києва дуже різноманітні. Тож колекціонуйте позитивні емоції, даруйте їх близьким, запрошуючи їх у мандрівку з собою. А завжди привітний Київ чекає на вас!